Horáková spáchala vlastizradu a trest si zasloužila? Podobné výroky jsou holé nesmysly, zlobí se historik Tůma
70 let od procesu a popravy Milady Horákové se v internetových diskusích (nebo i ve stranickém tisku) objevuje zpochybňování její osobnosti, dokonce i faktu, že soudní proces byl zmanipulovaný. Na tento přístup části veřejnosti nedávno upozornil server manipulátoři.cz.
„Je to pro mne těžko pochopitelné,“ říká ve vysílání Plusu historik Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Oldřich Tůma.
Čtěte také
„Jsou to věci dávno objasněné, popsané. O tom, co se tehdy stalo, není nejmenší pochybnost. Máme tady zkušenosti s bývalou poslankyní (Martou) Semelovou (KSČM), která (podobné výroky) říkala opakovaně na veřejnosti. Jestli to někoho baví… Ale pochybuji, že by to bylo neznalostí. Asi to musí být z nějakého zvláštního pocitu naprostého nesouhlasu se vším, co se děje po roce 1989. Dokážu si to ale těžko vysvětlit a z hlediska historika to jsou nesmysly,“ dodává.
Vlastizrada? Vždyť je to nesmysl...
Někteří z obdivovatelů procesů 50. let často používají argument, podle kterého Horáková spáchala vlastizradu a trest si zasloužila. Podobné věty se v diskusích opakují. „Proces s Horákovou byl obnovený už v roce 1968. Obžalovaní byli viny zbaveni, přestože se prokurátor odvolal. A mezitím přišla okupace Československa a nástup normalizace,“ vysvětluje.
Už 30 let je rehabilitována
Po právní stránce tehdy rehabilitace dokončena nebyla, ale po roce 1989 byla jak Horáková, ale i další osobnosti z procesů plně rehabilitováni. „Horáková tak byla odsouzena za údajnou vlastizradu, ale žádnou nespáchala. Takové diskuse jsou úplně nesmyslné.“
Proces Horákové byl od začátku do konce vykonstruovaný, předem připravený, dokonce se tam objevovali lidé, kteří se ani neznali. Celá podstata trestných činů byla zmanipulovaná, vymyšlená. Byla to justiční vražda Milady Horákové a i těch tří dalších popravených v jejím procesu.
Oldřich Tůma
Jediné, co na podzim 1948–49 skutečně dělala, je, že „byla v písemném kontaktu s některými československými politiky, kteří už byli v exilu. Ale víceméně jen podávali informace, co tam dělají. Nebyla to instruktáž, co mají dělat. Taky prováděla konzultace s politiky bývalých nekomunistických stran. Ty ale byly zaměřené na – z dnešního pohledu naivní – představu, podle které komunisté, možná pod tlakem mezinárodní veřejnosti, budou muset vyhlásit (nové) svobodné volby,“ dodává Oldřich Tůma na Plusu.
Celý rozhovor Renaty Kropáčkové si poslechněte v audiu.
Související
-
Zápisky z trápení Milady Horákové v cele od konfidentky
Zpráva Státní bezpečnosti z ledna 1950 podle knihy Karla Kaplana aneb Komentované dokumenty, které Horákovou označuje jako ješitnou političku.
-
Robert Břešťan: Pomník Horákové a komunistický eklhaft
Po Miladě Horákové se po roce 1989 pojmenovaly, lépe řečeno přejmenovaly, desítky ulic a několik základních škol. Pomník této političce a statečné dámě, kterou komu...
-
Ukrývali popel Horákové, prošli komunistickými celami....
I letos předává organizace Post Bellum Ceny Paměti národa osobnostem, které ve svých životech prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slo...