Hobit - přece jen nový druh

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Debaty kolem hobitů rozhodně neustávají - nová studie pro změnu dokazuje, že člověk floreský je samostatný druh.

V roce 2004 byla v jeskyni Liang Bua na ostrově Flores objevena lebka, která dostala označení LB1. O tom, jestli patřila příslušníkovi samostatného druhu člověka Homo floresiensis, nebo deformovanému Homo sapiens, se mezi antropology stále vedou zuřivé spory.

Tábor zastánců samostatného druhu nyní získal oporu v nové studii lebky LB1, kterou provedli paleoantropologové z Univerzity George Washingtona. Ti vycházeli z předpokladu, že pokud je hobit "jen" zakrslým či postiženým Homo sapiens, budou se na jeho lebce nacházet znaky typické pro tento druh.

Lebku LB1 proto porovnali s lebkami 2524 moderních lidí a 30 lebkami různých druhů vymřelých hominidů, které počítačově zmenšili na velikost odpovídající hobití. Statistická analýza získaných dat ukázala, že LB1 se nejvíce podobá lebkám Homo erectus z Afriky a gruzínského Dmanisi, starým asi 1,7 milionu let. Právě Homo erectus je příznivci samostatného druhu pokládán za předchůdce hobitů, takže jejich hypotéza získala na přesvědčivosti.

Opoziční strana antropologů se s tím ovšem podle článku na stránkách Science nehodlá smířit a upozorňuje na to, že do studie nebyla zahrnuta žádná lebka moderního člověka postiženého mikrocefalií - genetickou poruchou, která se projevuje zmenšením mozkovny.

Související články:
Další ostrovní trpaslík
Hobiti a kretenismus
Hobití nástroje
Hobití kauza pokračuje
Floreský hobit není znetvořený člověk
Spor o hobita pokračuje
Hobiti zdědili nástroje po člověku vzpřímeném
Další spory o hobita
Spor o hobita
Floreský trpaslík

Spustit audio
autor: Martina Otčenášková