Hledačů pokladů tady může být i klidně až 50 tisíc, popisuje archeolog velký problém

10. září 2022

Českou krajinu brázdí desetitisíce amatérských hledačů pokladů. Pro zodpovědné „detektoráře“ jako Jiří Spurný ze Žďáru nad Sázavou, je to zdravý a poučný koníček. „Je to o pohybu v přírodě, historii a poznávání naší minulosti. Když něco najdete, musíte to pak taky studovat.“

Zdaleka ne všichni jsou ale stejně zodpovědní a pohání je hlavně touha po nelegálním zisku – artefakty se totiž dají dobře zpeněžit prodejem soukromým sběratelům. Detektory kovu se dají volně pořídit za pár tisícovek a neexistuje žádná povinnost registrace:

„Existují jenom hrubé odhady, ale říká se, že ,detektorářů‘ může být v celé republice dvacet, třicet a možná i padesát tisíc,“ vysvětluje profesionální archeolog Jakub Těsnohlídek ze zapsaného ústavu Archaia Brno.

David Vích, další profesionál z Muzea ve Vysokém Mýtě, přitaká: „Je to naprosto fatální problém. Naprostá většina známých archeologických lokalit typu hrady, hradiště a podobně je už dneska naprosto vyrabovaná. A my pak o těch zmizelých pramenech poznání nevíme vůbec nic.“

Od loňského roku se speciální internetový portál snaží spojit amatérské „detektoráře“ s profesionálními archeology a pozitivně motivovat k zodpovědné spolupráci.

Jak úspěšně a jak vážný problém amatérští hledači pokladů představují pro poznání naší minulosti? V tomto pořadu Zaostřeno se s Vítem Pohankou můžete vypravit přímo do terénu s jedním z nich a uslyšíte i také ty zmíněné profesionály.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.