HLASUJTE: Vadí vám ruská „stopka“ pro humanitární organizaci Člověk v tísni, nebo ne?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Protivládní protesty v Moskvě.

Ruské ministerstvo spravedlnosti na svém webu oznámilo, že zařadilo českou humanitární organizaci Člověk v tísni na seznam organizací, které jsou v Rusku nežádoucí.

To prý kvůli porušování zákona O opatřeních proti osobám zapojeným do porušování základních lidských práv a svobod občanů Ruské federace. V tuto chvílí hrozí všem Rusům, kteří by s českou humanitární organizací spolupracovali, až šestiletý trest.

Člověk v tísni tam ale taky podporuje ruskou opozici. Teď spolupráci zastavil, aby neohrozil své partnery, se svou prací tam ale nekončí.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček označil důvody pro krok ruské strany za absurdní. Předvolá si ruského velvyslance a bude po něm chtít vysvětlení. Člověk v tísni se stal 19. položkou seznamu, který v Rusku vznikl v roce 2014 (po ruské anexi ukrajinského Krymu následované vyhlášením protiruských sankcí).

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Mělo by se Česko postavit za humanitární organizaci Člověk v tísni, nebo ne? Mají se neziskové organizace angažovat ve prospěch pronásledovaných lidí? Proč se podle vás ruská vláda obává neziskových organizací?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Odebírat podcast

Související