HLASUJTE: Ukradla starší generace té mladší budoucnost? Souhlasíte s Fridays for Future?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Za klima stávkovaly tisíce studentů v Praze
0:00
/
0:00

Stovky pražských středoškoláků se připojilo k tisícům studentských demonstrantů na světě. Všichni chtějí přimět politiky k ochraně životního prostředí nebo ke snižování emisí.

Jsme jedna z nejšpinavějších zemí, je nejvyšší čas panikařit, tvrdí organizátor stávky za klima

V Austrálii se 30. listopadu na akcích Strike for Climate Action sešlo 15 000 lidí

V pátek 15. března se čeští studenti poprvé připojí ke globální stávce za ochranu klimatu (Fridays for Future). Cílem je přimět vlády v různých zemích, aby důsledněji omezovaly emise vypouštěné do ovzduší. Mají mladí lidé pravdu, když tvrdí, že je čas panikařit?

Iniciativa Friday for future vznikla už loni v září. Studenti chtějí ukázat na zásadní rozpor: dospělí chtějí, aby se zodpovědně vzdělávali a připravovali na budoucnost, sami ale dělají jen málo pro to, aby mladí lidé vůbec nějakou budoucnost měli.

Mezi problémy v Česku prý patří prolomení limitů těžby, emisní výjimky pro uhelné elektrárny nebo neudržitelné nakládání se zemědělskou půdou. S iniciativou přišla teprve 16letá Švédka Greta Thunbergová.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:  

Mají studenti pravdu? Považujete výtku zakladatelky hnutí, 16leté Grety, že starší generace ukradla té její budoucnost? A co je podle vás tou největší překážkou v boji s klimatickými změnami?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Odebírat podcast

Související