HLASUJTE: Překvapila vás demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), nebo ne?

23. duben 2019
Radiofórum

Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotačního podvodu kolem farmy Čapí hnízdo. O den později (ve čtvrtek 19. dubna) podal demisi ministr spravedlnosti Kněžínek.

Policie v kauze Čapí hnízdo navrhla obžalovat premiéra Babiše a další aktéry

Farma Čapí hnízdo

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podali návrh na obžalobu všech obviněných v případu, a to včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Nynější posun se týká celkem šesti obviněných včetně Babišovy manželky Moniky.

Jeho nástupkyní se stane Marie Benešová, poradkyně prezidenta Miloše Zemana, bývalá nejvyšší státní zástupkyně, poslankyně nebo ministryně za ČSSD. Kněžínek podá demisi k 30. dubnu a chce se vrátit na Úřad vlády ČR.

Opoziční politici jsou ke změně kritičtí a nástup Benešové dávají do souvislosti se středečním rozhodnutím policie navrhnout obžalobu premiéra. Obávají se, že by mohla vést k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a tak ovlivnit, nebo přinejmenším prodloužit objasnění celé kauzy.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:  

Co si myslíte o demisi Jana Kněžínka? Souvisí podle vás nástup staronové ministryně spravedlnosti Marie Benešové s případem Čapího hnízda, nebo ne? Co myslíte, jakým směrem povede justici nová ministryně? Co přinese justici skutečnost, že resort spravuje poradkyně prezidenta? 

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.