HLASUJTE: Překvapila vás demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), nebo ne?

23. duben 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jan Kněžínek, ministr spravedlnosti
0:00
/
0:00

Policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze dotačního podvodu kolem farmy Čapí hnízdo. O den později (ve čtvrtek 19. dubna) podal demisi ministr spravedlnosti Kněžínek.

Policie v kauze Čapí hnízdo navrhla obžalovat premiéra Babiše a další aktéry

Farma Čapí hnízdo

Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo podali návrh na obžalobu všech obviněných v případu, a to včetně českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten čelí obvinění z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, za což mu hrozí pět až deset let vězení. Nynější posun se týká celkem šesti obviněných včetně Babišovy manželky Moniky.

Jeho nástupkyní se stane Marie Benešová, poradkyně prezidenta Miloše Zemana, bývalá nejvyšší státní zástupkyně, poslankyně nebo ministryně za ČSSD. Kněžínek podá demisi k 30. dubnu a chce se vrátit na Úřad vlády ČR.

Opoziční politici jsou ke změně kritičtí a nástup Benešové dávají do souvislosti se středečním rozhodnutím policie navrhnout obžalobu premiéra. Obávají se, že by mohla vést k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a tak ovlivnit, nebo přinejmenším prodloužit objasnění celé kauzy.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:  

Co si myslíte o demisi Jana Kněžínka? Souvisí podle vás nástup staronové ministryně spravedlnosti Marie Benešové s případem Čapího hnízda, nebo ne? Co myslíte, jakým směrem povede justici nová ministryně? Co přinese justici skutečnost, že resort spravuje poradkyně prezidenta? 

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související