HLASUJTE: Poškozuje vedení Prahy česko-čínské vztahy, nebo ne?

Pražský primátor Zdeněk Hřib
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pražský primátor Zdeněk Hřib
0:00
/
0:00

Čína vyzvala pražského primátora Zdeňka Hřiba (Česká pirátská strana) a vedení české metropole, aby nenarušovali čínsko-české vztahy. Podle agentury Nová Čína to uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang.

Hongkong je předobrazem toho, o co Čína usiluje v globálním měřítku, varuje sinoložka Lomová

Olga Lomová, sinoložka, překladatelka z čínštiny

V Hongkongu coby autonomní čínské provincii pokračují masové demonstrace. Lidé jimi chtějí připomenout správkyni města Lamové, že parlament nesplnil jejich požadavky a definitivně nestáhl projednávání takzvaného extradičního zákona, který by umožnil vydávat podezřelé osoby z Hongkongu do Číny. „Čína se snaží postupně ovlivňovat globální uspořádání a čínští politici o tom otevřeně mluví. Hongkong je laboratorní ukázka toho, co se může stát i jinde,“ říká sinoložka Olga Lomová.

Pražská koalice před nedávnem oznámila, že chce jednat o úpravě smlouvy o partnerství s Pekingem. Obsahuje článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Právě ten chce současná magistrátní koalice odstranit.

Podle primátora jde o politickou deklaraci a Praha usiluje o apolitické partnerství.

Kvůli aktuálnímu vývoji se má s čínským velvyslancem v Česku v nejbližší době setkat ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Chce připomenout, že vláda nemá možnost ovlivňovat kroky demokraticky volené samosprávy.  

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Poškozuje vedení Prahy vztahy s Čínou, nebo ne? Co si myslíte? Jak zásadoví máme být ve vztahu k Číně? Vnímáte postup hlavního města Prahy jako problematický? Je pro nás důležitá Čína jako obchodní partner? Zajímá vás, kolik peněz a do jakých oblastí Čína v Česku investuje? Mají být pro českou politickou reprezentaci hlavní prioritou čínské investice? A jak byste definovali české zájmy a pozici v případě jednání s Čínou? ​

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Související