HLASUJTE: Jste pro zavedení tolerance 0,5 promile alkoholu u řidičů na českých silnicích, nebo ne?

12. duben 2019
Radiofórum

ODS přišla s návrhem, aby i u nás, stejně jako v mnoha evropských zemích, platila pro řidiče tolerance k alkoholu až do 0,5 promile. Je na čase zrovnoprávnit české řidiče, nebo by tato změna zhoršila bezpečnost na našich silnicích?

Zavedením tolerance 0,5 promile vyšleme zprávu, že alkohol za volantem zas tak nevadí, varuje expert

Policisté kontrolují u řidičů alkohol. (Ilustrační snímek)

Občanští demokraté přišli s návrhem, aby v Česku, stejně jako v mnoha evropských zemích, platila pro řidiče motorových vozidel tolerance k alkoholu až do 0,5 promile. Je na čase zrovnoprávnit české řidiče, nebo by tato změna zhoršila bezpečnost na našich silnicích?

Podle senátora ODS Miloše Vystrčila množství alkoholu v krvi řidiče pod 0,5 promile nezvyšuje nebezpečí havárie.

„Mají to tak ve většině zemí Evropské unie a opatření zamezí možné šikaně, protože alkoholtestery vykazují chybu ± 0,2 promile. Se zbytkovým alkoholem 0,1 přístroj může naměřit 0,3 a vy přijdete o 7 bodů a zaplatíte 10 tisíc korun jako pokutu,“ řekl Vystrčil v pořadu Pro a Proti.

Podle dopravních expertů a dlouhodobých studií se riziko zavinění smrtelné nehody ale zvyšuje s každým promile v krvi. 0,5 by tak znamenalo pětinásobné zvýšení.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:  

Co si myslíte o návrhu občanských demokratů: jste pro, nebo proti a proč? Obstojí pro zavedení tolerance alkoholu u řidičů argument, že jej tolerují okolní státy jako Německo, Rakousko nebo Francie?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související