HLASUJTE: Je povinnost přechylovat ženská příjmení diskriminační, nebo není?

4. září 2019
Radiofórum

Ženy by si v budoucnu mohly samy rozhodnout, jestli u svého příjmení chtějí mít příponu -ová. Sněmovně to chtějí navrhnout Piráti, přestože vláda v pondělí v novele o matrikách takovou alternativu odmítla.

Čtěte také

Poslanec České pirátské strany Ondřej Profant to nevzdává a chce změnu prosadit při projednávání zákona jako pozměňovací návrh. Stát by podle Profanta měl umožnit svobodnou volbu formy příjmení, aktuální úpravu totiž považuje za diskriminační.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) tvrdí, že přechylování je pro češtinu charakteristické, ale je otevřený k další diskusi. „Podle ministerstva vnitra nejsou pro takovou změnu věcné důvody. Přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému,“ uvedl. Nepřechylování dnes zákon sice připouští, ale jen v odůvodněných případech.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Jak velký zásah do systému českého jazyka by uvolnění zákona znamenalo? Jaké jsou vaše zkušenosti s nečesky znějícím jménem u vás nebo ve vašem okolí? Omezuje vás to v něčem, nebo ne? 

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

autor: Český rozhlas Plus
Spustit audio

Související

  • Vyschlý jako mumie

    Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno díky vhodným přírodním podmínkám, nebo uměle (balzamováním).

  • Překročit Rubikon

    Slovní spojení, které vyjadřuje nějaké životně důležité rozhodnutí, jehož důsledky už nelze vzít zpět. Souvisí s Caesarovým překročením řeky Rubikonu roku 49 př. n....

  • Velbloud uchem jehly

    „Snáze projde velbloud uchem jehly, nežli by bohatý vešel do království věčného.“ Význam tohoto biblického přirovnání je zřejmý – je jím míněna věc naprosto nepravd...