HLASUJTE: Jaký je váš názor na případné zvýšení spotřební daně u tvrdého alkoholu a cigaret?

Sklenice brandy (ilustr. obr.)
Sklenice brandy (ilustr. obr.)
0:00
/
0:00

Lihoviny a cigarety zřejmě zdraží. Poslaneckou sněmovnou prošlo v 1. čtení zvýšení spotřební daně z lihu, cigaret a dalších tabákových výrobků.

Nebezpečnější, než jsme doufali. E-cigarety mohou poškozovat plíce, varují vědci

e-cigaretta

Elektronické cigarety jsou obecně považovány za bezpečnější než klasické tabákové výrobky. Výzkumníci z Univerzity v Birminghamu v nové studii tvrdí, že i vapování s sebou může nést vážná zdravotní rizika.

Jako hlavní cíl předkladatelé uvádějí omezení dostupnosti cigaret a alkoholu. Podle opozice vláda pouze zvyšuje daně a hledá peníze do rozpočtu. Vládní daňový balíček také zvyšuje poplatek za vklad do katastru nemovitostí.

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Co si o vyšších daních na tvrdý alkohol a cigarety myslíte? Je to preventivní krok proti alkoholismu a tabakismu, nebo jde jen o získání peněz do rozpočtu? Omezí podle vás lidé pití a kouření po případném zvýšení cen? Jak si vysvětlujete, že podle statistiky OECD je ČR zemí s druhou nejvyšší spotřebou alkoholu?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Související