HLASUJTE: Česku chybějí zaměstnanci. Poznali jste to už i „na vlastní kůži“, nebo ne?

Dělníci při práci na demolici Transgasu
Dělníci při práci na demolici Transgasu
0:00
/
0:00

Počet lidí bez práce je teď nejnižší za posledních 22 let. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR.

Nezaměstnanost je na historickém minimu. Firmy shání lidi v zahraničí

Práce, továrna, dovolená

V Česku je podle úřadu práce nejméně nezaměstnaných od roku 1997. V Libereckém kraji bylo v květnu bez práce pouhých 2,8 procenta lidí. To se odráží také na nízkém zájmu o práci zejména ve směnném provozu.

Uchazečů o práci za poslední měsíc mírně ubylo, a to asi o 5 tisíc lidí (na 195 723). Nezaměstnaných tak bylo nejméně od května roku 1997. Meziročně podíl nezaměstnaných klesl, loni v červnu byl 2,9 %.

Z dat statistiků se ale taky dá říct, že Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Pro firmy je skoro nemožné sehnat zaměstnance na domácím trhu práce, tak to zkoušejí za hranicemi.

A aby si udrželi stávající lidi, rozšiřují své benefity (firemní školky, občerstvení na pracovišti nebo práce z domova). 

Dnešní Radiofórum se vás ptá:

Ovlivnila nějak zvýšená poptávka po zaměstnancích i vás? Zaznamenali jste, že se firmy přetahují o zkušené pracovníky? Jak si u nás počínají noví zaměstnanci ze zahraničí?

Napište nám do komentářů, hlasujte v této anketě, nebo napište na Facebook a Twitter (#Radiofórum). Hlavně ale poslouchejte živé vysílání Plusu od 12:34. 

Spustit audio
autor: Český rozhlas Plus

Související