Hlasování o nedůvěře je legitimní krok, nyní je to ale jen součást strategie, myslí si politoložka Dvořáková

17. leden 2023

Opozice již podruhé v tomto volebním období vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, tentokrát však pouze podpisy poslanců hnutí ANO. Podle hnutí totiž kabinet neřeší aktuální problémy občanů. Sporné je zejména načasování hlasování, jelikož do prezidentských voleb zbývá pouhých deset dní, podle vládní koalice tak jde jen o součást kampaně a snahu o zviditelnění. Vláda má ve Sněmovně pohodlnou většinu hlasů, hlasování by tedy měla ustát bez obtíží.

Hnutí ANO jako hlavní důvod udává postup vlády a nezájem o problémy občanů, načasování hlasování s volbou prezidenta souviset nemá.

Hosté:
Vojtěch Tomášek, reportér Českého rozhlasu
Marek Výborný, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL
Ladislav Okleštěk, člen předsednictva hnutí ANO
Vladimíra Dvořáková, politoložka a ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií

„S prezidentskými volbami to vůbec nesouvisí, to je jenom rétorika současné koalice a já jsem přesvědčen o tom, že i průběh jednání dokáže, že mám pravdu,” komentuje důvody pro hlasování člen předsednictva hnutí ANO Ladislav Okleštěk.

Hnutí ANO považuje za problematické zejména nezařazování jejich bodů do programu jednání. „Všechno je v kontextu předvolební kampaně před druhým kolem. Hned druhý bod, který byl minulý týden projednán, byl opoziční návrh, který předkládali poslanci hnutí ANO,” oponuje důvodům hnutí ANO předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný.

Čtěte také

Podle politoložky a ředitelky Masarykova ústavu vyšších studií Vladimíry Dvořákové by však samotný postup nemusel mít hlubší význam. „Argumenty se vždycky opakují podle toho, kdo je ve vládě a kdo je v opozici. Když to vezmeme z hlediska projednávání opozičních návrhů, vždycky jim je dáván relativně malý prostor,” rozebírá možnosti opozice.

„Na druhou stranu je to legitimní nástroj, který se používá a pravděpodobně by všichni takovou strategii použili, i kdyby to bylo v opačné rovině. Toto je věc, které média věnují pozornost,” dodává Dvořáková.

Taktika opozice

„Druhá věc je vyvolat otázku hlasování o nedůvěře vlády deset dní před volbami, v momentě, kdy strategií Andreje Babiše v druhém kole je propojit Petra Pavla s vládou. Vytvořit image, že pokud lidé budou hlasovat pro něj, budou hlasovat pro vládu je samozřejmě jasně účelové,” naráží Dvořáková na spornou motivaci hnutí.

Jakákoliv aktivita hnutí ANO souvisí s prezidentskými volbami.
Vladimíra Dvořáková

„Vyvolat v tuto chvíli hlasování o nedůvěře vlády je taktika opozice ve prospěch Babiše, ale je to zcela legitimní krok, jaký se běžně v parlamentech dělá. Využívají nástroje, které mají, a jejich důvody a případně to, jestli Babiš bude přítomen, je jenom účelově vysvětlováno a souvisí to s volební kampaní,” doplňuje Dvořáková.

Právě nepřítomnost předsedy hnutí na jednání je pro vládní koalici jedním ze sporných bodů. „On tam klidně může být, nemusí vystupovat,” myslí si Dvořáková. „Babiš je poslanec, byť v parlamentu není často vidět.” Účastí na hlasování by tak podle ní pouze plnil své pracovní povinnosti.

Jde o součást kampaně

Vzhledem k okolnostem a blížícím se prezidentským volbám tak tohle je podle Dvořákové přímou součástí volební kampaně. „Jde o strategii propojovat vládu a hlasování o důvěře vlády s kandidátem, který bude označován za vládního kandidáta. Nemůžeme s tím vlastně nic dělat, protože oddělit to nejde,” tvrdí.

Čtěte také

Zároveň není možné záměry hnutí ANO a samotného předsedy jako kandidáta v současné chvíli oddělit. „Mluvíme o předsedovi hlavní opoziční strany. Musíme si uvědomit, že jakákoliv aktivita té strany souvisí s prezidentskými volbami a zároveň prezidentské volby a kandidatura Andreje Babiše souvisí s postavením hnutí ANO,” rozebírá Dvořáková.

„Nelze říci, že Babiš je najednou prezidentský kandidát, potom je předseda strany a pokaždé, že bude hrát jinou roli. Je to propojené a řekla bych, že to vidíme všude, v jakékoli zemi,” doplňuje.

V celém pořadu Téma dne se také dozvíte, jaké jsou konkrétní důvody hnutí ANO pro vyvolání hlasování o nedůvěře nebo proč je podle vlády jednání pouze plýtváním financí či jak hnutí vysvětluje nepřítomnost svého předsedy na jednání. Pořadem provází Jan Burda.

autoři: Jan Burda , mwal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.