Hlas Ameriky ze střední Evropy. Dvě rozdílné osobnosti

11. únor 2023

O čem si povídal s Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem? Jak se tito dva muži v průběhu let měnili? O tom hovoří americký reportér Jolyon Naegele. Poslechněte si pátou část cyklu o reportérovi a jeho unikátních nahrávkách, které v druhé polovině 80. let natáčel pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky.

Alexander Dubček – v letech 1968-1969 první tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa a jakási ikona socialismu s lidskou tváří pražského jara – byl po sovětské okupaci postupně odstaven a v průběhu normalizace se až do pozdních 80. let prakticky politicky neprojevoval.

Čtěte také

V období jeho postupného probuzení s ním Jolyon Naegele pro Hlas Ameriky natočil řadu obsáhlých rozhovorů. Dubček v nich hovořil o svém politickém působení v čele československých komunistů, o sovětské okupaci i o probíhající přestavbě v Sovětském svazu.

Ve vybraných pasážích popisuje své přestavbové představy, věnuje se autocenzuře a jejímu překonávání (v nezvykle sebekritické pasáži) a hájí svůj postup při jednáních v Moskvě bezprostředně po sovětské invazi. 

Čtěte také

Dramatik Václav Havel se v průběhu 60. let stal díky svým divadelním hrám známým i mimo Československo. V roce 1977 se podílel na vzniku Charty 77, a přestože byl z politických důvodů opakovaně vězněn, stal se do roku 1989 nezpochybnitelným hlavním představitelem postupně vznikající opozice.

Ve vybraných ukázkách reflektuje své 50. narozeniny (1986), zamýšlí se nad desetiletím Charty 77 (1987) a hovoří o politické, společenské i osobní situaci  bezprostředně po svém propuštění z vězení 17. května 1989.

Jolyon Naegele v pořadu hovoří také o svých dalších setkáních s oběma politiky po listopadu 1989.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související