Hitler využil požár Reichstagu k vyhlášení stanného práva
Požár německého Říšského sněmu (Reichstagu) vypukl 27. února 1933 a znamenal konec ústavních svobod meziválečného Německa. Nastupujícímu nacistickému režimu totiž posloužil jako záminka k vyhlášení stanného práva. Skončily svoboda projevu, tisku a sdružování, právo na soukromí nebo na osobní vlastnictví. Tehdejší říšský kancléř Adolf Hitler zdůvodnil vyhlášení mimořádných opatření potřebou boje proti rudému teroru. Víc prozradí Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
V první části pořadu se dozvíte, co se stalo v roce 1983. Americká invaze na Grenadu, vojenský puč v Nigérii, zatčení vysoce postaveného nacisty a válečného zločince Klause Barbieho nebo první let raketoplánu Challenger.
To jsou jen některé z událostí ve světě, dělo se toho ale hodně i u nás: komunistický časopis Tvorba verbálně zaútočil na alternativní rockovou hudební scénu, z vězení byl propuštěn těžce nemocný Václav Havel a Sovětský svaz rozhodl rozmístit v Československu své taktické rakety. Další zajímavosti připomínají Petruška Šustrová a Petr Koura.
Na webu poslouchejte jen do 16. dubna 2023.
Související
-
Rozhlas Čechy-Morava – protentokrát aneb Jak se z nás stalo centrum německého zbrojního průmyslu
16. března 1939 byl v Praze vyhlášen takzvaný Protektorát Čechy a Morava.
-
Jan Masaryk se chtěl po únoru 1948 usadit v Londýně. Místo toho ho stihla dodnes neobjasněná smrt
A jaké byly hlavní politické události roku 1982? Poslechněte si celý Dokument Plus.
-
„Hitlerův jasnovidec“ Erik Jan Hanussen skončil dost neslavně
„Slavný Hitlerův jasnovidec“ Erik Jan Hanussen za 1. světové války podváděl s dopisy na frontu, které tajně rozlepoval, četl a poté adresátům „věštil“ jejich obsah.