Hitler využil požár Reichstagu k vyhlášení stanného práva

16. březen 2023

Požár německého Říšského sněmu (Reichstagu) vypukl 27. února 1933 a znamenal konec ústavních svobod meziválečného Německa. Nastupujícímu nacistickému režimu totiž posloužil jako záminka k vyhlášení stanného práva. Skončily svoboda projevu, tisku a sdružování, právo na soukromí nebo na osobní vlastnictví. Tehdejší říšský kancléř Adolf Hitler zdůvodnil vyhlášení mimořádných opatření potřebou boje proti rudému teroru. Víc prozradí Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.

Říšský sněm v Berlíně.

V první části pořadu se dozvíte, co se stalo v roce 1983. Americká invaze na Grenadu, vojenský puč v Nigérii, zatčení vysoce postaveného nacisty a válečného zločince Klause Barbieho nebo první let raketoplánu Challenger.

To jsou jen některé z událostí ve světě, dělo se toho ale hodně i u nás: komunistický časopis Tvorba verbálně zaútočil na alternativní rockovou hudební scénu, z vězení byl propuštěn těžce nemocný Václav Havel a Sovětský svaz rozhodl rozmístit v Československu své taktické rakety. Další zajímavosti připomínají Petruška Šustrová a Petr Koura.

Na webu poslouchejte jen do 16. dubna 2023.

autor: Petruška Šustrová
Spustit audio

Související