Historik: Lenin sliboval lidem svobodu a půdu, dostali obnovené nevolnictví

7. listopad 2017
Lenin

Ani velká, ani říjnová a podle některých ani socialistická. Převrat, který v Rusku před sto lety začal výstřelem z Aurory, si vysloužil spoustu přívlastků. Nová éra lidstva byla dlážděna miliony obětí a poznamenalo ji násilné přesidlování celých národů. V Rusku dobytím Zimního paláce začalo více než sedm desítek let vlády komunistů, kterou pocítil celý svět.

„Revoluce nejsou záležitostí jednoho dne. Tato radikální přeměna společnosti, ať už politická nebo sociální, je něco, co trvá hodně dlouho,“ uvedl v pořadu Pro a proti esejista a redaktor kulturního čtrnáctideníku A2 Matěj Metelec. Podle něj jde o událost, jejíž význam je velký a přesahuje Rusko a ve svých důsledcích například přivodila dekolonizaci nebo vznik sociálního státu.

Historik Alexej Kelin, pocházející z rodiny ruských protikomunistických emigrantů by měl výhradu i k výrazu „revoluce“. „Jednalo se o bolševický puč, který byl proveden v situaci, kdy bylo Rusko ve válce a oslabené.“ „Soudruh Lenin tehdy za peníze německého generálního štábu využil situaci, podařilo se mu velice rychle zblbnout obyvatelstvo demagogickými sliby tak, že začala největší tragédie Ruska.“ Podívejte se na celou debatu na videu: