Hana Dvorská byla pyšná, když ji Brad Pitt kopl do ledvin a pak se přišel omluvit

18. listopad 2011

V pátek (18. listopadu) byla hostem Dvojky ČRo po 11:05 hodině známá kaskadérka, sportovkyně a trenérka Hana Dvorská.

Ve věku 47 let je nejstarší aktivní kaskadérkou na světě. Dvojnici dělala např. Markétě Hrubešové ve filmu Žiletky, ve filmu Fany zaskakovala za Jiřinu Bohdalovou. Z těch zahraničních jmenujme snímky Duna, Bídníci, Indiana Jones, xXx, The Noah, Šanghajští rytíři, Příběh rytíře, Avalon, Blade, Young Hitler, Van Helsing a Hellboy. V americkém historickém snímku Trója se „na place“ potkala se známou hereckou hvězdou Bradem Pittem. „Nejsme blízcí kamarádi. Ale z toho, co jsem viděla, můžu potvrdit, že je to pěkný chlap, který nemá hvězdné manýry. V posilovně se s námi bavil úplně normálně. Při natáčení scén nás hrubě rozrážel a pak se chodil omlouvat. Byla jsem pyšná, když mne kopl do ledvin a pak si přišel pro tzv. odpustku. Bylo to úžasné natáčení.“

V dětství jí sportování moc nebavilo
Vyrůstala ve sportovní rodině a jako dítě musela na běžky a chodit plavat. Nebavilo jí to. „Ve škole jsem usínala. Naši mne do toho nutili, ale dnes jsem ráda. Všechno se to zúročilo.“ Odmala chtěla být učitelkou tělocviku a také herečkou. V kaskadérské práci se to všechno spojilo, takže se Haně Dvorské vlastně splnila obě životní přání.

Na filmová plátna vstoupila hezkou sebevraždou
K filmu se dostala náhodou. Kaskadérská skupina, vedená Jaroslavem Tomsou, potřebovala ženu, která by se nebála skočit z okna. Na letišti, kde Hana Dvorská trénovala parašutismus, si ji vybrali. „Měla jsem ve filmu spáchat sebevraždu skokem z okna. Myslela jsem si, že to bude v pohodě, ale když jsem se postavila na parapet, nebylo mi dobře. Mít úzkost v očích, jak to předepisoval scénář, jsem nemusela hrát." Režisér byl prý spokojen a tak začala skoky trénovat. „V tělocvičně jsme měli vysoké štafle. Z těch jsme skákali a padali do duchen. Stali jsme se tak jedni z nejlepších „padačů“. Teď kaskadéři padají do krabic a při tom je důležitá koordinace ve vzduchu. „Když padám po nohách, těsně před dopadem se přetočím, abych se tzv. rozplácla a nepropadla krabicemi. Když to neuděláte, můžete si způsobit zranění.“

Kaskadér - ilustrační foto

Skákání z letadla je zábava
Co je pro Hanu Dvorskou horší? Skok z letadla z výšky 4 kilometrů nebo pád ze 4. patra? „Parašutismus je krásná záležitost. Ve vzduchu se cítím volná a svobodná. Vidíte, jak se pomalu přibližujete k zemi a je to nádhera. Při skoku z okna jste rázem dole.“ Proto se každý kaskadér musí na pád z malé výšky dobře připravit, mít mozek na svém místě a nebát se. Vše musí proběhnout přesně. Nejhorší je prý skákat v kostýmu. Když se scéna nepovede, všechno oblečení, často včetně paruk, se musí sušit. Českým kaskadérům se to ale často nestává, jak nám potvrdila Hana Dvorská. „Naši kaskadéři nejsou žádná trdla. Proto si nás často berou zahraniční filmaři.“

Běhání je o partě, ve které si povídáme
V poslední Velké kunratické, která se konala před 14 dny, doběhla Hana Dvorská mezi ženami jako druhá. „Já to beru spíš jako společenskou událost. Účastnila jsem se 28 ročníků, takže se těším na známé tváře, na to, jak spolu stárneme a kulháme po trati.“ Jak tvrdí, běh se dá natrénovat v jakémkoli věku. „Já mám takové cvičení, při kterém se mi sejdou lidé nejrůznějšího věku. Běháme a povídáme si. Když to není násilné a začíná se pozvolna, může se stát běhání součástí života.“ Se svou partou má „pronajatý“ Petřín a běhá se v jakémkoli počasí. I nyní, když je smog. „Jestli je to zdravé? Nevím, ale určitě je to zdravější, než dřepět doma na židli,“ řekla Hana Dvorská s tím, že po ranním cvičení jsou lidé dobře naladěni a cítí se sebevědomější. “Nejsem příznivcem fitness, raději mám přirozený pohyb v přírodě, takže běháme, skáčeme přes lavičky, podlézáme překážky a různě cvičíme. Je to fajn.“

Více informací najdete v záznamu rozhovoru se Stáňou Lekešovou.

autor: eh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.