Gruzínci vyšli do ulic. Pobouřil je výrok, že se mají omluvit Jižní Osetii za rozpoutání války

22. září 2024

Zakladatel vládní strany Gruzínský sen Bidzina Ivanišvili se minulou sobotu nechal veřejně slyšet, že by se Gruzie měla omluvit Jižní Osetii za rozpoutání války z roku 2008. Ve svém projevu také zopakoval slova již dříve pronesená gruzínským premiérem Iraklim Kobachidzem, že za rozpoutání války je zodpovědný bývalý prezident Michail Saakašvili, píše portál Kavkazský uzel.

Ivanišviliho vyjádření vyvolala u většiny Gruzínů pohoršení. Takzvanou „pětidenní válku“, během níž Rusko okupovalo Jižní Osetii a v níž zahynulo 40 gruzínských vojáků a 162 civilistů, totiž považují za útok na gruzínskou suverenitu. Odpovědnost za její rozpoutání podle nich jednoznačně leží na Rusku.

Ivanišvili ve svém projevu také pohrozil, že po parlamentních volbách, které se odehrají na konci října, budou potrestáni všichni, kdo za rozpoutáním války stojí.

Členy Jednotného národního hnutí Michaila Saakašviliho přitom označil za „zrádce, kteří na pokyn ze zahraničí své osetinské bratry a sestry obklíčili ohněm“, cituje Kavkazský uzel z projevu Ivanišviliho.

V řadě gruzínských měst se v minulých dnech konaly demonstrace, jejichž účastníci přišli vyjádřit svůj nesouhlas s výroky Ivanišviliho. Také nezávislí političtí komentátoři se shodli na tom, že miliardář, který je považován za „šedou eminenci“ současné gruzínské vlády, jimi chtěl vyjádřit svou loajalitu k Moskvě.

„Využívá lživý narativ, podle kterého bylo Rusko donuceno vtrhnout do Gruzie, aby zachránilo mír. Tento argument bohužel nabývá na síle, a co je důležitější – stojí za ním už i vláda naší země,“ vysvětluje analytik nevládní organizace Občanská idea Georgij Šaišmelašvili.

Ivanišviliho prohlášení je podle něj jen cosi jako lakmusový papírek. Pokud bude reakce opozice a občanské společnosti slabá, půjde dál a může se pokusit vyhlásit neutralitu Gruzie. To by v důsledku znamenalo, že se země vzdá svých teritoriálních požadavků – tedy navrácení okupované Abcházie a Jižní Osetie.

„Vím, že to zní jako spekulace. Ale jinak si nedovedu vysvětlit, proč by Ivanišivili před parlamentními volbami přišel s tak kontraproduktivním prohlášením, které je nevýhodné i pro jeho vlastní stranu Gruzínský sen,“ upřesňuje analytik.  

Gruzínský opoziční politik Georgij Vašadze se pro změnu domnívá, že Ivanišvili si svým projevem připravuje zadní vrátka.

„Hledá zemi, kde by se mohl usadit, když prohraje volby a přijde o moc. Svým projevem si vysloužil možnost žít v Rusku, které mu poskytne bezpečné útočiště,“ myslí si Vašadze.

Jako přiznání loajality k Rusku vidí Ivanišviliho projev i bývalý velvyslanec Gruzie v Radě Evropy a analytik Institutu evropských hodnot Gruzie Mamuka Žgenti.

„Ivanišvili se snaží Moskvě dokázat, že je jediný, kdo dokáže v Gruzii hájit její zájmy. Pokud prohraje volby, jeho slova už nebudou důležitá. Ale význam ztratí i v případě, že se udrží u moci: stanou se totiž jen součástí jeho hlavního projektu – definitivního připojení Gruzie k Rusku,“ cituje Kavkazský uzel v závěr své analýzy Mamuku Žgentiho.

Jaké důsledky může mít obnovení přechodů na hranici s Německem? Jean-Luc Mélenchon připouští občanskou revoluci ve Francii. Jaké budou dopady zákazu Ukrajinské pravoslavné církve podřízené Moskvě? Může Polsko kvůli Volyni zkomplikovat cestu Ukrajiny do Evropské unie? 

To jsou témata Světa ve 20 minutách, poslechněte si celý pořad.

autor: Jan Machonin
Spustit audio

Související