Google a Facebook udělají všechno pro to, aby za mediální obsah nic neplatili, předpovídá analytik

18. únor 2019

Evropská unie mění podobu autorského práva. Směrnice, na které se shodli zástupci členských zemí a Evropského parlamentu, by měla zajistit vydavatelům a autorům obsahu kolujícího po internetu podíl na ziscích, které plynou zejména velkým internetovým hráčům jako Google nebo Facebook. Zajistí tato změna spravedlivé odměny novinářům, nebo se ocitá v ohrožení svobodné sdílení na internetu?

„Internet za posledních 10 let výrazně změnil to, jak se vydavatelský byznys odehrává. A protože nastavil změnu finančních toků, je nutné reagovat legislativně,“ uvedl v pořadu Pro a proti výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Podle něj se kolem reformy šíří celá řada mýtů. „Každé slovo v článcích směrnice bude podstatné pro to, jak se bude vykládat a implementovat v jednotlivých členských zemích Unie.“

Autorské právo by se mělo dodržovat nejen v běžném životě, ale i na internetu. Celá řada uživatelů si zvykla, že se může na internetu pohybovat anonymně a dělat cokoli... Směrnice je pouze o tom, aby bylo konstatováno, že i globální korporace, které vysály reklamní výnosy z trhu, nemohou beztrestně a bez jakékoliv kompenzace využívat obsah, který vytvořil někdo jiný.
Václav Mach

„Článek 11 jen říká, že používání výňatků z článků je součástí užívání autorského díla a měla by za něj příslušet přiměřená kompenzace... Oni neudělají jen to, že ukážou jen nějaký náhled. Oni musí text k sobě zkopírovat, indexovat, analyzovat, na základě čehož vytváří logiku, jak se algoritmus chová.“

Proto by velcí internetoví hráči měli platit. „Za to, že vytvářejí komerční prospěch na využívání obsahu autorského díla někoho jiného. Budou odvádět určitou část, můžeme tomu říkat desátek... Jde pak o to, jak se bude realizovat transfer a přerozdělování těchto finančních výnosů.“

„Měly by vzniknout samoregulační mechanismy, které by byly schopny určit, jaký mechanismus přerozdělení finančních prostředků by měl být aplikován na nějaký fond, který se bude jako jedna z dalších položek podílet na tom, aby žurnalistika nezahynula,“ vysvětlil Václav Mach

V nejhorším se Google a Facebook bez mediálního obsahu prostě obejdou, věří Petr Koubský

„Jsem přesvědčen, že směrnice situaci na internetu nezlepší, a to vůbec pro nikoho, tedy ani pro ty, kteří nyní doufají, že jim bude ku prospěchu,“ odhadl novinář a analytik informačních a komunikačních médií Petr Koubský.

Ten očekává, že z reformy budou pro začátek profitovat nemnozí, velcí hráči. „Dlouhodobě ale reforma naruší rovnováhu fungování internetu tak, že i ti, kteří na tom krátkodobě vydělají, na to v dlouhodobější perspektivě doplatí.“

Analytik pochybuje o fungování samoregulačního mechanismu pro přerozdělování peněz. „Když si představím, jak fungují dnes v této zemi média, nedovedu si představit mechanismus, který by toto dokázal zařídit, aniž by se z něj stalo peklo na zemi, kde budou všichni spílat všem.“

Autorský zákon na internetu v tuto chvíli 100% platí. Není potřeba nic měnit, možná jen vymahatelnost práva. Reforma nepřináší nic nového, jen mění vymáhací mechanismus. K přesouvání zisků z mediálního obsahu k někomu jinému bych přidal, že efekt je obousměrný. Google a Facebook přivádějí médiím návštěvnost tím, že zveřejňují útržky jejich obsahu a umožňují ho vyhledat.
Petr Koubský

Novinář ale nepředpokládá, že by bylo vůbec co dělit. „Pořád jsem nepochopil, co Google a Facebook přinutí, aby opravdu někomu za něco platil. Jestli těmto gigantům zákon nařídí, že to mají dělat, tak se přece mohou bez této části obsahu velmi snadno obejít.“

„Google se bez tohoto obsahu obejde a nepustí se do toho, aby někomu platil, protože vytvoří precedens, kdy po něm peníze bude chtít každý. Vyhledávače udělají úplně všechno, aby peníze platit nemusely i za cenu zhoršení kvality indexovaného obsahu,“ předpověděl Petr Koubský.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související