Gita Zbavitelová: Syrští džihádisté Al-Káidy jsou u hranic s Izraelem

3. září 2014

Sotva Izraeli skončila válka s palestinským Hamásem, zhoršila se situace na severovýchodních hranicích se Sýrií. Izrael sleduje tamější občanskou válku velmi pozorně a důsledně oplácí každou zbloudilou raketu, která dopadne na jeho území v Golanských výšinách.

Bez ohledu na to, kdo ji odpálil, připisuje vinu režimu prezidenta Bašára Asada a míří na jeho cíle; ten zatím na odvety nikdy nereagoval jinak než verbálně, a žádný vzájemný konflikt se nerozhořel.

Nyní však území u izraelských hranic dobyli islamisté Fronty al-Nusra a na hraničním přechodu v Kuneitře vztyčili černou vlajku Al-Káidy. Asadovy jednotky se je dál snaží vypudit, boje pokračují a do Izraele stále častěji dopadají střely; jen minulou středu jich bylo šest, ve čtvrtek sedm a v neděli pět.

Zranily dva Izraelce – nikoli první – ale v červnu také usmrtily jednoho chlapce a Izrael tehdy v odvetném útoku zabil 12 vládních vojáků.

Tuto neděli sestřelila armáda Izraele bezpilotní letoun, který narušil jeho vzdušný prostor; podle některých zdrojů patřil Íránu, podle jiných libanonskému Hizballáhu.

Čtěte také

Incidentů přibývá a situace je nejvážnější od vypuknutí syrské občanské války. Izraelští farmáři mají zakázán přístup na svá pole u hranic a tamější část Golan byla uzavřena i pro turisty.

Islamisté obsadili části území u hranic už dříve, naposledy v červnu, ale Asadovy síly oblast vždycky dobyly zpět. Jestli se jim to tentokrát nepodaří, bude mít Izrael džihádisty za dveřmi.

Pohled na boje v Sýrii z hranice s Izraelem na Golanských výšinách

Nejvíc se obává infiltrace. Armáda proto buduje novou, čtyři a půl metru vysokou hraniční bezpečnostní bariéru, podobnou plotu na hranicích s Egyptem, a vybavuje ji supermoderním monitorovacím systémem.

Rovněž bedlivě sleduje pohyb Asadových zbraní, a když nějaké příliš vyspělé směřují do Libanonu k Hizballáhu, konvoj zničí; od loňského roku to udělala několikrát.

V Sýrii se však Izrael nenápadně angažuje i přímo. Je v kontaktu s umírněnými povstalci a provozuje u hranic polní nemocnici, která už ošetřila přes tisíc zraněných rebelů a civilistů. Léčil se tam i plukovník Abdulláh Bašír, velitel syrské opoziční prozápadní Nejvyšší vojenské rady, jenž pak v Izraeli údajně prodělal i výcvik.

Prozápadní opozice a syrští Kurdové chtějí mít s Izraelem přátelské vztahy, a napsali dokonce dopis prezidentovi Re’uvenu Rivlinovi, v němž mu gratulovali ke zvolení a vyjádřili přání navázat v budoucnu s Izraelem diplomatické styky.

Čtěte také

Podle neoficiálních zdrojů působí v Sýrii i menší izraelská komanda. Izraelci v zemi pomocí bezpilotních letounů i v terénu shromažďují zpravodajské informace a některé předávají umírněným povstalcům. Jsou také ve spojení s představiteli místních vesnic, jimž poskytují humanitární pomoc.

I když Izrael nespouští oči z džihádistů, zůstává hlavním nepřítelem Hizaballáh. Ten sice zaměstnávají boje v Sýrii po boku Asada, ale například v březnu si našel čas umístit u hranic bombu, která zranila čtyři izraelské vojáky.

Vojáci OSN na hranici Sýrie a Izraele na Golanských výšinách

Přestože džihádisté jsou už tak blízko hranic, že izraelské hlídky místy procházejí jen 300 metrů od nich, v současnosti patrně nechtějí Izrael napadnout; jejich prioritou je svržení Bašára Asada.

Kdyby se jim to ale podařilo, nepochybně časem zaútočí i na židovský stát, jehož existenci neuznávají o nic víc než Hamás nebo Hizballáh.

Válka v Sýrii nemá z pohledu Izraele optimálního potenciálního vítěze a neméně nebezpečné by pro něj bylo, kdyby si zemi rozporcovaly různé skupiny.

Severovýchodní hranice, kde 40 let nedošlo k vážnějšímu incidentu, se definitivně proměnila v aktivní konfliktní zónu a Izrael byl do syrské občanské války proti své vůli vtažen.

autor: gzb
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.