George Best, první fotbalová celebrita. „Někdy to vypadalo, že má šest nohou,“ říkali o něm

19. září 2024

Letos tomu bylo padesát let, co Manchester United vyhodil ze svého týmu legendárního fotbalistu George Besta. Patřil k nejtalentovanějším fotbalistům všech dob. Vedle kopané měl ale ještě další lásky, které měly na jeho kariéru zničující vliv – ženy a alkohol. Na tréninky chodil opilý, nebo vůbec. Nejen to připomene pro Český rozhlas Plus v pořadu Portréty historik Jan Adamec.

George Best se narodil 22. května 1946. Největších úspěchů dosáhl v dresu Manchesteru. V sezoně 1967/68 svými finesami, neopakovatelným vedením míče i důležitými góly dovedl tým k triumfu v Poháru mistrů.

Na konci stejného roku získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy a celá Británie mu ležela u nohou.

„Uměl skvěle hrát oběma nohama – někdy to vypadalo, že jich má šest,“ prohlásil o něm Matt Busby, jeho trenér z Manchesteru United. O Bestově nesmírné popularitě svědčí, že dostával kolem deseti tisíc dopisů týdně.

Díky kouskům na hřišti, bujarému životu a vzhledu popové hvězdy se v 60. letech stal prakticky první fotbalovou celebritou. Dokonce se mu přezdívalo Pátý Brouk podle členů slavné kapely Beatles. Poté, co musel ve 27 letech červeno-bílý dres svléknout, ale přišel hluboký pád sportovce s image rokenrolové hvězdy.

Pít nepřestal

S Manchesterem spojil Best většinu své kariéry, tedy alespoň její skvělé části. Přišel jako sedmnáctiletý mladík a brzy se vyšvihl po bok největších hvězd týmu Dennise Lawa a Bobbyho Charltona.

V 474 vystoupeních za Manchester nastřílel Best 180 gólů a pomohl klubu k zisku dvou mistrovských titulů.

Mnohem méně šťastných okamžiků prožil v reprezentaci. Za jeho éry patřilo Severní Irsko jen k průměru a během třinácti let v národním týmu se Best nikdy nedočkal startu na velkém turnaji.

Po vyhazovu z Manchesteru prošel George Best několika menšími britskými kluby, na živobytí si vydělával i v zámoří. Kopačky definitivně pověsil na hřebík jako sedmatřicetiletý v roce 1983.

I nadále však plnil přední stránky novin, především milostnými aférkami, příležitostnými rvačkami a problémy s alkoholem.

V roce 2002 podstoupil transplantaci jater, ale pít nepřestal. Zemřel 25. listopadu 2005 na celkové selhání orgánů.

Na pohřeb dorazilo na 100 tisíc lidí, mezi smutečními hosty byla i smetánka Severního Irska a britského fotbalu včetně trenéra jeho bývalého klubu sira Alexe Fergusona nebo anglického reprezentačního trenéra Svena Görana Erikssona. Podle historiků šlo o největší pohřeb po smrti princezny Diany.

Best po sobě zanechal majetek v hodnotě 135 tisíc liber, který připadl jeho sestře. Dluhy jednoho z nejlepších hráčů své generace však byly mnohem vyšší.

„Utratil jsem hodně peněz za chlast, holky a rychlá auta. Zbytek jsem prostě nějak rozfofroval,“ shrnul kdysi sám Best.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.