Fungování Magnesie Litery je neudržitelné, míní literární kritička Klíčová. Litera je otlounkánkem, oponuje publicista Chuchma

4. červen 2024

Dává smysl udílení literárních cen, jako je Magnesia Litera, nebo nastal čas pro nový formát literárního ocenění? Pět českých literárních časopisů mezitím zakládá novou Cenu literární kritiky. Pomůže k lepší orientaci v české knižní produkci, nebo je zbytečná? Debatuje literární kritička a redaktorka deníku A2larm Eva Klíčová a publicista a novinář Josef Chuchma.

„Fungování Litery je neudržitelné,“ soudí Klíčová a navazuje tak na probíhající diskusi o podobě mediálně nejsledovanější české literární ceny. Práce porotců v jednotlivých kategoriích Magnesie Litery je v mnoha ohledech ztěžovaná organizačními lapsy, s nimiž se musejí vypořádávat sami.

„Magnesia Litera se na jednu stranu zaštiťuje tím, že zvedá prodeje nominovaných oceněných knih, ale na druhou stranu nemá důvěru samotných nakladatelů, kteří jsou velmi neochotni výtisky nominovaných knih poskytovat,“ komentuje situaci Klíčová. „Cena se mění v marketingový kolotoč.“

Čtěte také

Podle Chuchmy v současnosti není změna uskutečnitelná. „Magnesia Litera, potažmo nakladatelé by museli fungovat jako velký organismus s několikanásobně větším rozpočtem. Myslím, že to v současné době není možné.“ Dodává, že Litera je naší nejviditelnější literární cenou, ale zároveň kritizovaným otloukánkem.

Nevyvolávají však veškeré kulturní ceny jisté kontroverze? A lze se s nimi smířit? „Všichni vědí, že je nesmysl, aby porotci načítali desítky knih,“ uvádí jeden z protiargumentů Klíčová a nastiňuje možnou alternativu. „Dovedu si představit model, v němž by hlasovalo širší plénum kritiků a publicistů, kteří by vytvořili předvýběr. Z toho se vygeneruje longlist, s předstihem se zveřejní a úzká porota příslušné kategorie bude vybírat knihy z něj.“

Cena literární kritiky

Z iniciativy časopisů A2, Host, Revue Prostor, Souvislosti a Tvar vzniká Cena literární kritiky. Chuchma iniciativu hodnotí rozpačitě. „Vznikne ještě větší zmatek,“ říká také v reakci na změnu stanov Státní ceny za literaturu.

„Literární časopisy nemají energii, aparát ani ekonomické zázemí k tomu, aby vybudovaly cenu, která by svým rozsahem i mediální odezvou mohla Magnesii Liteře konkurovat,“ myslí si Klíčová.

Poslechněte si celou diskusi v audiozáznamu. Moderuje Karolína Koubová.

autoři: Karolína Koubová , kra
Spustit audio

Související