Francouzská bezpečnostní opatření neskončí před 11. květnem, oznámil Macron
Málokterý projev byl v novodobé francouzské historii tak očekávaný, jako včerejší televizní vystoupení Emmanuela Macrona. Těmito slovy francouzský list Le Monde otevírá článek o projevu prezidenta ke krizi. Čísla sledovanosti zatím nejsou dostupná, minulou prezidentovu řeč ale sledovalo 35 milionů diváků – tedy každý druhý Francouz.
Čtěte také
Macron v televizi oznámil, že mimořádná bezpečnostní opatření potrvají ve Francii ještě nejméně měsíc. Až do 11. května tam proto bude platit omezený režim vycházení, se kterým souvisí zavřené obchody a velmi omezený provoz podniků.
Francouzská vláda chce také ještě před uvolněním pravidel otestovat reprezentativní vzorek populace na nemoc covid-19. Po včerejším projevu je jasné, že se klasická výuka na francouzských univerzitách obnoví až na podzim. Naopak ostatní školy by se mohly otevírat postupně už během května a června. Přednost dostanou jesle a mateřské školy.
Francouzští provozovatelé restaurací, hotelů a barů zatím nemají vůbec žádnou vyhlídku, kdy by mohli obnovit provoz. Emmanuel Macron taky přiznal, že Francie na epidemii nebyla dobře připravená. Omluvil se i za chybějící ochranné pomůcky pro zdravotníky a hasiče.
Británie?
Uvolnění karanténních opatření už teď promýšlí snad všechny evropské vlády. Britský The Daily Telegraph ale upozorňuje, že aspoň v Británii si část obyvatel rušení vládních nařízení nepřeje. Politici lidem několik týdnů neustále zdůrazňovali, proč je třeba zůstat doma.
Čtěte také
Vlády ale budou muset jednoho dne vysvětlit, že je volný pohyb už zase bezpečný. Přesvědčit vystrašené obyvatele bude zřejmě těžší, než si kterákoliv vláda uměla představit.
Britská vláda se tak podle Telegraphu stává obětí vlastního úspěchu. Obyvatelé Spojeného království se totiž ke karanténě postavili ještě zásadověji, než vláda čekala. Zákazníci například donutili řetězec McDonald's, aby uzavřel své provozovny. Vládní opatření přitom tak přísná nebyla.
Slovenští studenti v Česku?
Slovenský server Aktuality.sk se zabývá situací mladých Slováků, kteří studují na českých univerzitách. Mnozí totiž netuší, kdy se přes zavřené hranice dostanou zpátky do studentských měst. Ještě větší míru nejistoty zažívají slovenští studenti, kteří se na české vysoké školy teprve hlásí.
Čtěte také
Například brněnská Masarykova univerzita uchazečům ze zahraničí rozeslala e-mail s tím, že jim nemůže garantovat vstup do České republiky. Na uchazeče o studium se totiž nevztahují nová pravidla přeshraničního pohybu, která v úterý vstupují v platnost.
Turecko posílá stovky uprchlíků ze Sýrie k hranicím Evropské unie, informuje německý kanál Die Welt. Turecká armáda v minulých dnech spálila stany, ve kterých někteří uprchlíci u syrské hranice přežívali. Zhruba dva tisíce Syřanů pak turecké autobusy zadarmo převezly do Izmiru ke břehům Středozemního moře.
Vláda v Ankaře tak chce podle kanálu Die Welt donutit Evropskou unii, aby dávala Turecku víc peněz za zadržování uprchlíků. Uprchlické tábory na řeckých ostrovech jsou ale už teď přeplněné.
Víc v audiozáznamu.
Související
-
Bernie Sanders vzdal boj o prezidentskou nominaci, informuje deník The New York Times
Je to konec Sandersovy cesty do Bílého domu, kterou vermontský senátor započal už před pěti lety. 78letý politik bojoval o demokratickou nominaci už s Hillary Clintonovou.
-
Komentátory Telegraphu zneklidňuje, jak bez premiéra Johnsona funguje britský kabinet
Britský premiér Boris Johnson má za sebou další noc na jednotce intenzivní péče v Nemocnici svatého Tomáše. Stav lídra konzervativců je podle BBC stabilizovaný.
-
Covid-19 má i tygr ze zoo v New Yorku, píší The New York Times
O nemoci se toho pořád ještě mnoho neví, ale když může koronavirus chytit tygr, proč by se totéž nemohlo stát obyčejné kočce? A mohl by se od ní pak nakazit člověk?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.