Fotografie, výtvarná díla či dopisy. Výstava ve Winternitzově vile připomíná rodinu architekta Rudolfa Welse

16. září 2020

Není noci tak tmavé - to je název výstavy, kterou pořádá společnost Post Bellum v rámci sbírky vzpomínek pamětníků, Paměť národa. Fotografie, výtvarná díla, dopisy, ale třeba i předměty denní potřeby připomenou ve Winternitzově vile v Malvazinkách pohnutý osud rodiny prvorepublikového architekta Rudolfa Welse.

Adolf Loos

„Ta rodina je velmi zajímavá. V průběhu několika generací dělali opravdu zajímavé věci. Máme například paměti Šimona Welse, který měl malý krám v Oseku u Rokycan v druhé polovině 19. století. Na konci svého života napsal nesmírně živé paměti. Pak jeho syn Rudolf se stal velmi úspěšným a dobrým architektem. Studoval ve Vídni před první světovou válku u Adolfa Loose, a právě proto se tato výstava koná ve Winternitzově vile, protože Winternitzova vila je dílo Adolfa Loose,“ říká kurátor expozice a britský novinář žijící 30 let v Praze David Vaughan.

Architekt Rudolf Wels na fotografii cca z roku 1934

Ten zároveň o rodině natočil i rozhlasový seriál. „Já jsem si uvědomil, že všechno co mám v archivu, je vizuálně nesmírně zajímavé.“

Výstava Není noci tak tmavé potrvá ve Winternitzově vile do 29. listopadu.

Winternitzova vila zboku
autoři: Václav Müller , jp
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.