Filipíny uzavírají turisticky významný ostrov Boracay. Jde také o demonstraci síly, věří expert

26. duben 2018

Filipíny uzavírají turisticky významný ostrov Boracay, jehož pláže ročně navštíví miliony turistů. Rázné opatření má přispět k ochraně životního prostředí i k řešení dopadů klimatických změn.

„Na Boracay se dlouhodobě obcházely místní normy, což je na Filipínách obecný problém, a doplácejí na to turisté,“ uvedl v Magazínu Leonardo editor Českého rozhlasu a znalec filipínské historie i současnosti Pavel Vondra.

Ten soudí, že v oblasti došlo k velmi živelnému rozvoji, který daleko přesáhl kapacitu tohoto ostrůvku s rozlohou 10 km čtverečních. „Jsou to 2 miliony turistů ročně. Centrum ostrova je dnes z větší části zastavěné, budovy na sebe těsně doléhají a stojí často na místech, kde by stát neměly.“

„Největším problémem je samozřejmě odpad, takže se bude řešit centrální kanalizace. Také by měly být srovnány se zemí budovy, které vyrostly živelně a bez povolení.“

Řada lidí si klade otázku, proč zrovna ostrov Boracay. Myslím, že jde o výkladní skříň a symbol Filipín. A protože je prezident Duterte znám jako zastánce vlády pevné ruky, rozhodl se demonstrovat svou sílu, tedy že může zaříznout tuto slepici, co snáší zlatá vejce... S tím je ale spojeno možné reputační riziko.
Pavel Vondra

Proto mají turisté i všichni nerezidenti dnešním dnem zakázaný přístup na ostrov. „Mezitím bude probíhat rekonstrukce jak enviromentální, tak stavební úpravy komunikací.“

„Uzávěrce by měl předcházet zevrubný plán, který bude řešit i ekonomické dopady na místní obyvatele a podobně. Nic takového ale neproběhlo, a řeší se to až teď.“

03033226.jpeg

Fakt, že prezident Rodrigo Duterte vyhlásil na ostrově kalamitní stav, mu umožní využívat prostředky ze státního rozpočtu. „Chce najít peníze na odškodnění těch, kteří přijdou přinejmenším na půl roku o práci. Bavíme se o 19 tisících oficiálně evidovaných a 17 tisících neformálních zaměstnaných.“

„Boracay není jen krásná pláž, ale i permanentní noční život a zábava. Všechno, co si turisté usmyslí, to tam najdou, respektive až do dnešního dne našli,“ přiblížil širokou škálu služeb poskytovanou místními lidmi Vondra.

Podle něj chtěl Duterte vyslat signál nejen ohledně své neomezené moci, která je často předmětem kritiky ze zahraničí i ze strany domácí opozice, ale také chtěl vyslat signál těm, kteří obcházejí platné normy týkající se ochrany životního prostředí.

Příroda je filipínský klenot číslo jedna. Neuvěřitelná biodiverzita, kterou v souostroví najdeme, je cennost, o kterou si Filipínci nesmí dovolit přijít. Jde o potenciál do budoucna, který bude generovat zisk z cestovního ruchu.
Pavel Vondra

Na ostrově jsou v současnosti přítomné i ozbrojené síly. „Uzavření ostrova je tedy spíš demonstrací síly, než že by se tam sjeli experti na ochranu přírody a řešili, jak dále postupovat.“

„Nebál bych se, že si lidé cestu zpět na Boracay nenajdou. Ten věhlas je až příliš velký na to, aby skončila jeho role turistického magnetu,“ shrnul Pavel Vondra.

Spustit audio

Související