Femtosekundový laser je technický zázrak, chválí přední český oční lékař Pavel Kuchynka
Zatímco například šedý zákal, refrakční vady a další neduhy lidského zraku dokáže dnešní oftalmologie léčit, sítnice zůstává nadále pro oční lékařství problémem.
„Sítnice je vlastně vývojové vychlípení na mozku, takže pokud dojde v oblasti k narušení, jde těžko nahradit,“ uvedl host Leonarda Plus Pavel Kuchynka, oftalmolog, vysokoškolský pedagog a mezi lety 1991 až 2017 také přednosta Oční kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Chceme dostat naše špičkové oční lékařství na mapu Evropy, říká přednostka Oční kliniky
Letos uplyne 200 let od vzniku první oční kliniky v Praze. Příběh české oftalmologie přiblížila v Magazínu Leonardo přednostka Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jarmila Heissigerová.
Podle něj je nejčastější příčinou slepoty u nás zelený zákal, ale především diabetická retinopatie. „Jsou postiženy cévy sítnice. Po určité době se u velké většiny pacientů s cukrovkou vyvine v určité míře tato retinopatie, která se dá často léčit laserem nebo operativně.“
V některých případech ale i tak pacient oslepne v důsledku cévních poruch sítnice. „Zatímco transplantace rohovky je dnes už relativně běžná, je možné také vyměnit čočku za umělou, ale u sítnice takovou možnost nemáme.“
V takových případech je možností použít protézu, která nahradí sítnici kamerou. „Dnes se používá nejčastěji protéza Argus 2, která pochází původně z USA a nyní prochází testováním v Evropě.“
Zdá se, že kamerová protéza sítnice je úspěšná. Pacienti, kteří na obě oči nevidí, jsou po aplikaci schopni se orientovat. V brýlích mají kameru, počítač připevněný na opasku a z něj vedou dráty do oka, kde je čip. Počítač přeměňuje světelný obraz na impulsy, které jsou převáděny do tohoto čipu.
Pavel Kuchynka
„Technika jde ale velmi rychle dopředu a jsou už dnes implantáty, které lze umístit přímo do kůry mozkové. Myslím, že během 20 let už nebude takovéto kamery potřeba,“ věří oftalmolog.
Budoucnost oftalmologie? Kmenové buňky a lasery
Velký pokrok byl v České republice udělán i v transplantaci rohovky. „V roce 1992 byla u nás jako první v Evropě založena oční banka. Dosud perfektně funguje a pomáhá pacientům tak, že po operaci normálně vidí.“
Posledními trendy ve výzkumu v oboru oční medicíny jsou kmenové buňky, velmi slibný je také vývoj v oblasti laserů.
Jako taková je česká oční medicína nadprůměrná. Není to úplná špička, chybí tady hlavně výzkum na klinických pracovištích a hlavním důvodem je, že nejsou peníze.
Pavel Kuchynka
„V loňském roce byla udělena Nobelova cena za laser, ačkoliv samotný vynález byl učiněn v roce 1980. Týká se to hodně oční medicíny, zvláště femtosekundového laseru.“
Ten je velmi často používán v refrakční chirurgii, tedy při zákrocích proti krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. „Využívá se i u chirurgie šedého zákalu. Femtosekundový laser se používá čím dál tím více, protože jde o technický zázrak.“
„Femtosekundový laser je unikátní tím, že v extrémně krátkém časovém úseku femtosekundy dokáže vydat obrovskou energii pulzu v řádu pentawattů. Díky tomu se při operaci nepoškozují okolní tkáně, ale je zasažena přesně ona mikročást, kterou chceme operativně odstranit nebo rozrušit,“ popsal oftalmolog Petr Kuchynka.
Jak se vyvíjela oční medicína a co dnes dokáže moderní oftalmologie? Co víme o nádorech oka nebo příčinách slepoty? Poslechněte si celé Leonardo Plus.
Související
-
Prosociálnímu chování a altruismu se musíme učit. Celoživotně, vysvětluje psycholog
Proč lidé činí dobro? Co z toho mají? Jaké uspokojení z tzv. prosociálního chování vyplývá a co víme o příčinách jeho nejvyšší formy altruismu?
-
Feromony sice necítíme, ale ovlivňují přímo náš mozek, říká biolog Jaroslav Petr
Jak ovlivňují feromony zvířata i lidi? O tom jak, co a proč „čicháme“, mluvil v Leonardu Plus biolog Jaroslav Petr.
-
Nejlživější věta dnešní doby? „A žili spolu šťastně až do smrti,“ tvrdí psychoterapeutka Frouzová
Jaký by byl příběh lidí dnešní doby, tak úzce spjaté s technologiemi a internetem? Hostem Leonarda Plus byla psychoterapeutka Magdalena Frouzová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.