Fair Trade (4. díl): Egypt a koření

11. červen 2008
Sedmý světadíl

Klára Hendlová vycestovala v roce 2003 do Egypta a během tří měsíců navštívila farmy a organizace, které se zabývají fairtradovým ekologickým zemědělstvím. V rozhovoru s ní se dozvíte, jak náročné je pěstovat bavlnu v ekologickém zemědělství, zda jsou fairtradová družstva líhní šťastných životních příběhů egyptských farmářů a co je SEKEM. Prostřednictvím rozsáhlé fotogalerie si uděláte představu nejen o způsobu práce v ekologickém zemědělství, ale i o životě na egyptském venkově.

Klára Hendlová byla v době návštěvy Egypta studentkou Institutu tropů a subtropů na České zemědělské univerzitě v Praze. Nyní působí v Ekumenické akademii Praha.

Společnost SEKEM byla založena roku 1977. Dr. Ibrahim Abouleish tehdy začal na 70 hektarech zemědělské půdy pěstovat bylinky, zeleninu a ovoce biodynamickým způsobem. Hlavními produkty byly bylinné léčivé směsi pro tradiční a alternativní medicínu. V průběhu několika málo let začala společnost dodávat na trh v USA a začátkem osmdesátých let SEKEM začal spolupracovat s německými neziskovými organizacemi. K původní zemědělské produkci určené k dalšímu zpracování přibyly postupem času další aktivity: sušení a balení zeleniny a bylinek, ale i zpracování bavlny a výroba textilu. Součástí SEKEMu je taky společnost vyrábějící léčiva na přírodní bázi. SEKEM obstarává i distribuci svých výrobků. Na farmě Sakaran v Al Fajumu, kterou Klára Hendlová navštívila, se z 90 % pěstují bylinky a koření: např. bazalka, máta a heřmánek, ale taky bavlna. Koření a bylinné směsi, o nichž uslyšíte v následujícím rozhovoru, se dají koupit už i v České republice. Egyptské družstvo SEKEM se stále rozrůstá.

Další díly seriálu o Fair Tradu najdete zde. Nový díl očekávejte každou středu. Seriál o Fair Trade vysíláme v magazínu o světě Sedmý světadíl.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.