Expremiérka Radičová: O Mečiarových amnestiích rozhodne Ústavní soud. Těžko odhadnout jak

31. březen 2017

Slovenský parlament schválil novelu ústavy, která otevírá cestu ke zrušení sporných amnestií z doby premiéra Vladimíra Mečiara. Ty brání například potrestání únosců syna bývalého prezidenta Michala Kováče. Ti ho v roce 1995 unesli do Rakouska.

Vládní předlohu novely podpořila značná část poslanců koalice, opozice i nezařazených zákonodárců.

Podle bývalé slovenské premiérky Ivety Radičové to bylo poprvé, kdy měl návrh šanci na úspěch: „Mečiarova strana HZDS v minulosti byla ve vládě s Robertem Ficem a jeden z jejích předních představitelů Ivan Gašparovič byl donedávna prezidentem.“


Morální satisfakci už slovenská vláda pod mým vedením poskytla. Bývalý prezident Michal Kováč tehdy poděkoval, ale konstatoval, že to nestačí. Pokud se odehrál morální suterén, byl to zároveň i právní suterén. Jediné kritérium práva – jestli je spravedlivé, nebo ne – je totiž morálka.Iveta Radičová

Rozhodne až Ústavní soud

Sám Vladimír Mečiar prohlásil, že parlament nemá ke zrušení amnestií kompetenci. „V době, kdy on jako zastupující prezident vyhlásil amnestii, byla Národní rada jediným přímo voleným orgánem a mohla rozhodovat v ústavodárných záležitostech. Není tedy pravda, že by neexistovala právní možnost zrušení amnestie,“ oponuje Radičová.

Co se tedy ještě musí stát, aby byly amnestie skutečně zrušeny? „Na tuto otázku nedokáže nikdo přesně odpovědět. Ve světě už sice existuje precedent, ale parlament přijal kompromis navržený vládní koalicí, který má jeden nesmírně rizikový bod. Dává totiž konečné rozhodnutí Ústavnímu soudu, který k němu nemá legitimitu. Ústavodárnou moc má jen Národní rada, znamená to posun v dělbě moci. Je těžké odhadnout, jak soud nakonec rozhodne.“

autor: všt
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.