Evropský parlament podpořil vznik palestinského státu. Izrael kritizuje za nelegální osady

19. květen 2017
Palestinský prezident Mahmúd Abbás v Evropském parlamentu (23. ledna 2016)

Pro vznik nezávislého palestinského státu a zastavení výstavby židovských osad na palestinských územích se na svém plenárním zasedání vyslovili poslanci Evropského parlamentu. Schválili rezoluci, v které prohlašují, že řešení blízkovýchodního konfliktu spočívá v takzvaném dvoustátním řešení.

Na svém serveru si usnesení všímá například izraelský think-tank Center for Israel Education (CIE).

Europoslanci se také vyslovili pro vznik Palestiny coby nezávislého státu. Takový vývoj považují za jedinou možnost, jak zastavit konflikt na Blízkém východě.

V rezoluci navrhují „dvoustátní řešení v duchu hranic z roku 1967 a s Jeruzalémem jako hlavním městem obou států“. Evropský parlament dále vyzval k zastavení budování osad na okupovaných palestinských územích. Osady v rezoluci označil za „nelegální z hlediska mezinárodního práva, bránící dvoustátnímu řešení a velkou překážku v mírovém úsilí“.

Europoslanci v rezoluci vyjádřili přesvědčení, že členské státy Evropské unie by měly přispět k mírovému řešení blízkovýchodního konfliktu. Členové evropského parlamentu zároveň v rezoluci odsoudili všechny násilné a teroristické činy namířené proti civilistům i provokace z obou stran.

Konflikt mezi Izraelem a Palestinci trvá už desetiletí. V roce 1993 se Izrael a Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) vzájemně oficiálně uznaly. Mírový proces opakovaně selhává a Izrael odmítá vznik palestinského státu.

Přijměte uprchlíky

Ve veřejnosti je strach z uprchlíků silnější, než touha uprchlíkům pomáhat

Poslanci Evropského parlamentu také vyzvali členské státy Evropské unie k přijímání uprchlíků a migrantů na základě schválených a platných povinných kvót. Do letošního září by si členové unie měli přerozdělit sto šedesát tisíc žadatelů o azyl z Itálie a Řecka, píše čínská tisková agentura Sin-chua neboli Nová Čína.

Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Dimitris Avramopulos daný termín označil za nereálný cíl vzhledem k dosavadnímu tempu přerozdělování. To sice zrychluje, ale podle prohlášení Evropské komise stále není dostačující.

Členské státy nepřijímají žadatele o azyl na základě odsouhlasených kvót dostatečně rychlým tempem. Některé tuto povinnost zcela ignorují. I z tohoto důvodu tedy europoslanci na svém zasedání přijali právně nezávazné usnesení, kterým členy unie vyzývají, aby uprchlíky a migranty urychleně přijaly. A naplnily tak svou povinnost do zmíněného letošního září.

Jednotliví členové Evropské unie doposud na základě povinných kvót přijali přibližně osmnáct a půl tisíce žadatelů o azyl. To je přibližně 11 procent z celkového plánovaného počtu.

Diskriminujete podle národnosti

Eurokomisař pro migraci a vnitřní záležitosti Avramopulos podle svých slov očekává, že členské státy do září přijmou jen jednu čtvrtinu z celkového naplánovaného počtu sto šedesáti tisíc žadatelů o azyl.

Europoslanci ve svém usnesení také kritizují, že některé státy mají „příliš přísné a diskriminační preference pro přijímají azylantů. A že přijímají například jen svobodné matky anebo odmítají žadatele některých národností“.

Dětští uprchlíci

K naplnění schválených a platných relokačních kvót mají nejblíž Malta a Finsko. Některé členské státy, například Bulharsko, Chorvatsko a Slovensko, přijímají azylanty jen v omezeném rozsahu. Maďarsko a Polsko kvóty plnit odmítají. Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby v této věci zvážila použití sankčních mechanismů.

Povinnost přijmout žadatele o azyl na základě kvót z Itálie a Řecka vyplývá pro členské státy z výsledku hlasování ministrů zahraničí v září 2015. Členské státy Maďarsko, Slovensko, Česká republika a Rumunsko tehdy hlasovaly proti kvótám, Finsko se zdrželo. Ostatní členské státy Evropské unie je ale přehlasovaly a kvóty se tak staly platnými.