Evropská unie a USA začaly jednat o zóně volného obchodu

Euro (ilustrační foto)
Euro (ilustrační foto)

Ročně 110 miliard dolarů do evropské ekonomiky a 80 miliard dolarů do ekonomiky Spojených států. Zvýšení HDP Evropské unie i USA o téměř půl procenta. A vytvoření tisíců nových pracovních míst.

To a ještě mnohem víc slibuje Transatlantické obchodní a investiční partnerství neboli dohoda o volném obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií.

V pondělí začalo první kolo rozhovorů o vzniku zóny, kterou 17. června oznámili předseda Evropské komise José Manuel Barroso a americký prezident Barack Obama.

Integrovat dvě nejvíce rozvinuté a největší ekonomiky světa nemůže být nikdy snadný úkol. My ale najdeme přesvědčivé odpovědi na oprávněné obavy. Najdeme řešení mnoha problémů. Zaměříme se na výsledek a uspějeme,“ řekl Barroso ve velmi optimistickém proslovu o kladech nově vznikající dohody.

Přesvědčený o úspěšném dokončení jednání byl také americký prezident Barack Obama. Pozitivní náladu a nadšení sdílí také čeští politici. Podle premiéra v demisi Petra Nečase by se dohoda zase mohla stát nejlevnějším ekonomickým stimulem v době hospodářské krize.

I přes nadšené a odhodlané proslovy politiků čeká ale Transatlantické obchodní a investiční partnerství dlouhá a trnitá cesta. Dohoda o volné zóně obchodu obsahuje zhruba dvě části.

Měla by snížit cla, která jsou už i tak dost nízká, a proto tento bod projde nejspíše celkem snadně a rychle. Problém ve vyjednávání způsobí ale daleko důležitější druhá část, a sice harmonizace legislativy a předpisů dvou vyspělých ekonomik.

Co si od dohody slibuje Česká republika, o tom v pořadu mluví náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Milan Hovorka a také zástupce státního sekretáře pro Evropské záležitosti Martin Tlapa. Ten připouští, že s novými možnostmi české firmy čeká i nová konkurence.

To ale je jen jedno z možných úskalí transatlantické dohody o zóně volného obchodu. A konkrétní dopady pro českou ekonomiku odhaduje v analýze ekonom institutu CERGE-EI Vilém Semerák sice s plusovým znaménkem, ale fakticky velmi malé.

Pokud se zaměříme čistě na dopady odstranění cel případné a některých netarifních bariér na náš obchod, tak ty dopady přímé jsou někde v řádu maximálně jednoho procenta, nebo spíše asi zlomku procenta,“ řekl ekonom Vilém Semerák.

Odhaduje, že Česká republika se bude v rámci Evropské unii snažit, aby dohoda prošla, byla vyjednána relativně rychle a přinesla tak další liberalizaci obchodu, která znamená další pozitivní efekty pro českou ekonomiku.