Eva Turnová: Řekněte „ahoj“ Novému Zélandu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nový Zéland
0:00
/
0:00

Přilétáme na Nový Zéland, na jehož Severním ostrově se chystáme strávit celý měsíc.

Hned druhý den vyjedeme v pronajatém camper vanu a otvíráme průvodce Lonely Planet.

Eva Turnová: Buď fit

Cvičení

Když už vás unavuje i stavění vody na kávu a vaše vlastní kůže na vás visí jako ixelko, je načase se zamyslet.

Jsme překvapeni naivním jazykem, který je zjevně umocněný rozvolněným překladem, ale po chvíli si v praštěných souslovích najdeme zálibu a nemůžeme se od průvodce odtrhnout. Postupně se čtení z „Lonely stává neoddělitelnou součástí našeho novozélandského tripu.

Čteme: „Nový Zéland je tak nádherný, že vám nejméně jednou denně uklouzne nadšené: ‚páni‘. Pro obyvatele tichomořských ostrovů muselo být jeho objevení něco jako trefit jackpot.

Zajímavostí Northlandu je prales Waipoua s pozůstatkem damaroňových lesů, kde stojí mocný Tane Mahuta. Ani ten nejhorlivější objímač stromů si nedovolí rozběhnout se k němu, rozpřáhnout paže a říkat mu ‚taťko‘.

V lese bláznivých formací

Dále pokračujte bezešvým přechodem k jezeru Kai Iwi. Ať už jste mořský vlk, nebo zapřisáhlý suchozemec, najdete tu myriády lákadel a stříkajících dobrodružství. V tomto jezeře můžete okusit vše, co může jezero nabídnout. Potkejte se s jeho křišťálově průzračnou modří. Řekněte ‚ahoj‘ zdejším pstruhům. Tyto jedlé zázraky zdejších hlubin můžete i chytat.

Eva Turnová: Odložená smrt

kmotřička Smrt

Zdálo se mi, že si pro mě přišla Smrt, když jsem stála frontu na poště.

Pokud nosíte pohorky od chvíle, kdy jste vyskočili z kolébky, jistě znáte zásady trampingu. Sušené meruňky si snězte sami. Jídlo přivazujte na stromy tak, aby na ně nedosáhla zvěř.

Jste vykoupaní? Všeho nechte a navštivte Waipu caves - jeskyně plné světélkujících larev. Vezměte si baterku a někoho s sebou, pro případ, že by se něco pokazilo. Okolí tvoří les bláznivě utvářených skalních formací.“

V pralese jsme pozdravili všechny taťky a beze švu se přesunuli k jezeru, abychom v jeho modři okusili vše, co může jezero nabídnout. Poté, co jsme řekli „ahoj hejnu jedlých zázraků, všeho jsme nechali a zamířili do jeskyně, kde se naštěstí nic nepokazilo.

V lese bláznivých formací jsme rozvěsili na stromy spousty zbylého jídla vyjma meruněk. Večer jsme ulehli s pocitem těch, kteří trefili jackpot. „Páni! uklouzlo nám.