Eva Turnová: Buď pochválen Putin na Artěku. Nohavica a rukáv taky

9. listopad 2018

Za dob Sovětského svazu navštěvovaly mezinárodní pionýrský tábor Artěk statisíce dětí z východního bloku.

Hned po příjezdu vklouzly do erárních hadrů a odpochodovaly do paneláků, kde je čekaly tvrdé pryčny a hustý dril. Stejně jako desatero přikázání pro křesťany platilo v Artěku nepsané pravidlo, že kdo bude vzorným pionýrem, dostane se do bolševického ráje.

Eva Turnová: Živá duše

Slovenský herec Július Satinský

Duši jsem si vždycky představovala jako bublinu ve vykuchaném kaprovi, později jako nějaký orgán u bránice.

Místo „nepokradeš“ a „nesesmilníš“ tu frčely mantry „miluj Stalina a posílíš mír“ a „pracující lid potřebuje práci“.

Já jsem si zavřela cestu k červenému šátku a do tábora tím, že jsem řekla pionýrský slib pozpátku: „ijubils deřp imývs yhurd…,“ a tudíž jsem se celá léta musela spokojit s puťákem kolem Ještědu.

Spolu s ukrajinskými podniky na Krymu spadl před pár lety ruské vládě zpět do klína i objekt Artěk, jenž mezitím roky chátral. Striptérky z Rostova na Donu v čele s majitelem klubu Semkinem se rozhodly tábor zrekonstruovat. Díky exkluzivitě dívek se projekt vydařil, ale stále chybí aktuální nosná idea, která by evokovala ideu ráje.

Puťák k Ještědu

Putin nedávno přišel s myšlenkou zaplnit celý objekt bronzovými odlitky ruských občanů i cizinců, kteří byly vyznamenáni medailí za upevnění přátelství mezi národy.

Eva Turnová: Leave In Silence

ticho, hluk, pssst, prst

Když jsem byla malá, byl ve mně uhnízděný pocit předurčenosti způsobený pravděpodobně čtením pohádek, ve kterých když se někdo moc svobodně rozhodoval, tak dostal kouř.

Od roku 1999, kdy o udělování této ceny rozhodl bývalý ruský prezident Boris Jelcin, je již vyznamenaných osobností téměř tisíc, včetně našeho bývalého prezidenta Václava Klause a dalších nominovaných, dokonce až z daleké Ostravy. Striptérky jednohlasně hlasují pro, jelikož spousta vyznamenaných je jim blízká svým naturelem.

Majitel klubu ale namítá, že pokud by sochy byly vyrobeny v životní velikosti, komplet s rukávem i nohavicou, tak by se, vzhledem k rapidně vzrůstajícímu počtu vyznamenaných, do objektu už nevešli žádní pionýři, on by si nemohl splnit svůj sen z dětství a definitivně to s ním sekne.

Zatím se tedy postavil ke vchodu do areálu automat „Putiňák“, a kdo jde kolem, může zmáčknout tlačítko s nápisem „put in“ a vhodit koncept.

Já tam teda nejedu, dám radši puťák k Ještědu.

autor: Eva Turnová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.