Eva Hrnčířová: Média jako odraz nezdravé evropské demokracie
Je cosi shnilého v evropské demokracii, pokud je třeba posilovat ochranu novinářů, a když se dokonce mluví o alarmující situaci kolem médií.
Hlídací psi demokracie měli, mají, a věřme, že budou mít v Evropě vždycky možnost pracovat svobodně a objektivně. Evropská unie se pyšní nejlepšími podmínkami na světě pro práci novinářů. Přesto ale Brusel slibuje mnohem rozsáhlejší a propracovanější pravidla. „Informace jsou veřejné dobro,“ řekla šéfka komise Ursula von der Leyenová ve své řeči o stavu Unie.
Čtěte také
Žurnalisti měli a mají svým způsobem výsadní postavení, i když není pochyb o tom, že ho někteří umí zneužívat. V poslední době se ale tlak na ně prudce zhoršuje. Nemluvme o válečných novinářích, jdou dobrovolně do míst, kde nikdy není možné stoprocentně zaručit jejich ochranu, a utržené šrámy ve válečných konfliktech patří k riziku povolání.
Hodnota demokracie
Jestliže se ale o nutnosti posílit ochranu novinářů kvůli vraždám, fyzickému násilí a jiným nebezpečím mluví v Bulharsku, Polsku, Maďarsku, Slovinsku, Řecku, ale i Nizozemsku nebo vlastně všude v Unii, ukazuje to, že společnost přestala ve svobodných a nezávislých informacích vidět hodnotu demokracie.
Čtěte také
Práce reportérů se vždycky pohybuje na hranici nějakých profesionálních pravidel a morálního kodexu každého z nich. Stejně jako chirurg se musí rozhodnout, zdali do pacientova těla řízne jedním, nebo druhý směrem, i novinář často postupuje dál, aniž by tušil, jestli mu další krok přinese potvrzení zjištěných informací. Musí ale jednat, pokud chce najít nějaký prohnilý vřed demokracie a právního státu. Proto potřebují novináři při svojí investigativní práci dostatečnou oporu. Potřebují být bráni jako ti, kdo odhalují nekalosti jménem svých čtenářů, diváků a posluchačů.
Média ale procházejí revolucí. Sociální sítě jsou jedním z hlavních faktorů změny. Profese novináře se najednou definuje mnohem hůř něž kdykoli dřív. Není jasné, kdo vlastně je a kdo není novinář. A tím se ztrácí i respekt před touto profesí. Zdaleka nejsou na vině jen sociální sítě. Chování populistických politiků vůči novinářům má všude v Evropě na tom svůj podíl. Jestliže sami politici opovrhují něčím, jako je hodnota nezávislé, svobodné a objektivní informace, a berou média jako něco podřadného, sami tím popírají demokratické principy. Kéž by to voliči pochopili.
Legislativa jen pro některé
Napadání a vyhrožování novinářům na sociálních sítích je zcela běžné v Česku i kdekoli jinde. V naprosté většině případů jsou terčem trapných a ponižujících komentářů ženy. Během pandemie a protestů po Evropě ale stouplo i fyzické napadání novinářů. A dokonce i v zemi, jako je Nizozemsko, proslulé svou tolerancí a respektem, jsou někteří reportéři pod policejní ochranou. Právě tam došlo letos v létě k poslední vraždě novináře, za poslední roky pak taky na Maltě, v Řecku nebo na Slovensku. Jsou to krajní případy, ale s obrazem vyhrožování, ponižování a zastrašování všude jinde ukazují, nakolik se atmosféra demokracie mění.
Přitom právě pandemie koronaviru jako krizová situace v celé EU ukázala, jak moc jsou nezávislé informace potřebné. Některé státy už přijímají nová pravidla na ochranu médií. Eurokomisařka Věra Jourová slibuje příští rok legislativu ke svobodě a ochraně médií. Její potíž bude ale v její nezávaznosti, a tak bude užitečná jen pro toho, kdo ji bude chtít respektovat. Nedá se to asi moc očekávat v zemích, kde jsou novináři nazýváni žumpou a póvlem a kde sami politici vlastní média.
Autorka je publicistka
Související
-
Adam Černý: Vražda maltské novinářky – zatím částečná spravedlnost
Kdekdo ve střední Evropě zná jméno Jána Kuciaka – jehož vraždu si před třemi lety objednal mafiánský podnikatel, aby umlčel nepohodlného reportéra.
-
Jiří Leschtina: Pokus o vraždu Navalného by měl vyburcovat i Česko
Výsledky pátrání serveru Bellingcat a týmu americké televize CNN po pachatelích téměř smrtelné otravy ruského opozičního předáka Alexeje Navalného jsou burcující.
-
Kamila Pešeková: Ve věci vraždy novináře Kuciaka soud překvapil. Kočner a Zsuzsová jsou nevinní
Jako čekání na Godota by se daly označit události kolem vynesení rozsudku nad pachateli vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.