Environmentálním žalem trpí spousta lidí, jen o tom nevědí, myslí si hudebník Čok

Vilém Čok

Dříve punkový a rockový, dnes také muzikálový zpěvák Vilém Čok se moderátorce Barboře Tachecí svěřuje s obavami o budoucnost a se svým environmentálním žalem. „Myslím, že se celý svět řítí někam, kam by se řítit neměl,“ říká muzikant, textař a zpěvák.

Kdo jiný by se měl angažovat než rockoví hudebníci?“ pokládá řečnickou otázku host Osobnosti Plus.

„Copak by popeři byli něčeho takového schopní? Hlavně starší generace těch, co dělají tuto hudbu, to vůbec neřeší. Rocková větev hudebníků jsou rebelové, kteří do něčeho šťourají a je to v podstatě princip rocku. Je tam všechno, legrace i kritika,“ míní a dodává, že čím starší je, tím více se snaží vidět věci do hloubky.

Environmentálním žalem trpí spousta lidí, jen o tom nevědí.
Vilém Čok

Ochotnost vzdělávat se

Čokova úvaha na související téma spotřeby zdrojů upozorňuje na fakt, že součástí konzumní společnosti je každý, závisí ovšem na každém, v jaké míře.

Záleží, jestli je člověk ochoten udělat něco pro to, aby jeho nároky byly menší. Jestli je ochoten vzdělávat se, například v otázkách finančnictví nebo v otázkách pohledu na svět z hlediska vztahu člověka ke zvířatům. Chápat věci nejen komplexně, ale zároveň jít do hloubky jednotlivých částí. To je to,“ upřesňuje. Jednou z věcí, kterou pro zlepšení situace sám udělal, bylo pořízení automobilu s hybridním pohonem.

Evropa si na to už přichází

Čok má jasný postoj také k migrační politice. „Nejde o to, přijmout několik desítek tisíc migrantů, mezi kterými je, teď si trochu rýpnu, mizivé procento žen a dětí. Jsou to především muži v produktivním věku, kteří chtějí pracovat. Především jde ale o prevenci. Na to už vlády států naštěstí přicházejí.

Není možné, aby do země přišlo obrovské množství migrantů, zvlášť muslimů, kteří se nejsou schopni asimilovat do jakékoli jiné společnosti, což svět prověřil zkušeností.“

Poslechněte si celou Osobnost Plus. Mimo jiné se dozvíte, jaký postoj má Vilém Čok k otázkách finančnické praxe a jaký je jeho postoj k vývoji bankovnictví od konce první světové války.

Odebírat podcast

autoři: Barbora Tachecí, Kateřina Tesařová

Související