Energetická krize je téma číslo jedna. Zcela zastínila volební kampaně, tvrdí komentátorka Bastlová

30. srpen 2022

Politické strany hlásí úbytek kandidátů ochotných bojovat o vítězství v blížících se komunálních volbách. Jsou městská a obecní zastupitelstva pro strany nezajímavá? Nebo se politické strany v komunálních záležitostech málo vyznají a přenechávají raději příležitost nezávislým uchazečům?

Hosté:
Miloš Gregor, politolog a odborník na politický marketing z Masarykovy univerzity
Marie Bastlová, redaktorka serveru Seznam Zprávy 
Martin Zvěřina, komentátor deníku Lidové noviny
Petr Hartman, komentátor Českého rozhlasu

„Z historie víme, že hnutí ANO v senátních volbách neumí vyhrávat. Je to dáno tím, že řada jeho voličů ví, proč ho volí. A tím důvodem je Andrej Babiš,“ uvádí v první předvolební debatě Radiožurnálu a Plusu politolog z Masarykovy univerzity v Brně Miloš Gregor.

Podle něj je ale Babiš polarizující osobnost. „Má jak věrné příznivce, tak i odpůrce, kterých je většina. Takže pokud do 2. kola náhodou postoupí jeden z kandidátů za ANO, tak se většina voličů raději spojí a než aby hnutí ANO podpořila, zvolí jeho alternativu.“

„Nečekal bych, že s blížícími se volbami se bude nálada mírnit a budou klesat už teď zjitřené emoce. Navíc se překrývají kampaně s volbami prezidentskými, kde jsou emoce mnohem vypjatější než ve volbách komunálních. Emoce tedy budou určitě stoupat a bojím se, že neochladnou a přelijí se do prezidentských kampaní, protože tam je ta štěpící linie,“ vysvětluje Gregor.

Marie Bastlová: Volební tsunami nečekám

Redaktorka serveru Seznam Zprávy Marie Bastlová si od voleb velké změny neslibuje. „Jednoznačně nečekám žádné tsunami, a to na žádnou stranu. Ani tomu neodpovídá nálada ve společnosti, jak ji vnímám a jak lidé konzumují mediální témata.“

Marie Bastlová, redaktorka serveru Seznam Zprávy

„Energetická krize natolik dominuje veřejnému prostoru a stala se problematikou číslo jedna, že zastínila komunální i senátní kampaň. Nepochybně toto téma bude také dále eskalovat a stávat se tématem voleb. Ale společenské nálady rozhodně nejsou rozdány tak, že bychom měli čekat tsunami zleva, zprava nebo ze středu.“

Novinářka soudí, že půjde především o uhrávání jednotlivých vítězství napříč republikou. „Hnutí ANO nepochybně koncentruje své síly spíše do větších obcí, protože ty nahrávají těm celostátnějším tématům. Ve větších obcích se snáze prodávají tváře celorepublikové, než ty lokální.“

„Starostové zase budou chtít pojistit pozici a stabilizovat členskou základnu. Budou se soustředit na menší obce, tradičně nejsilnější základ jejich politiky. Také je šance, že tam se tolik nepropíší celostátní kauzy hnutí STAN, protože lidé volí tváře, které znají. Ani strany samotné si nepomýšlí na nějaké dramatické volební úspěchy napříč,“ shrnuje Bastlová.

Tyto volby vládní koalici nerozkmotří, věří Zvěřina

Komentátor deníku Lidové noviny Martin Zvěřina se neobává, že by volby nějak narušily jednotu současné vládní koalice. „Zatím se jim daří udržet nějaký dělný duch a i když trochu trpí za Víta Rakušana, tak jedovatě poznamenávám, že trpí rádi a líbí se jim to.“

Martin Zvěřina, komentátor deníku Lidové noviny

„Strany současné koalice si nedokážou představit spolupráci na jiném půdorysu,“ pokračuje Zvěřina. „To vidíme i v tom, jak odstartoval premiér Fiala z ODS kampaň ve stylu, jako by šlo o volby do Sněmovny. Tématy, rétorikou, kdy postavil proti sobě strany demokratické a populistické či extremistické.“

„Vymezil pole tak, že musíme volit stranu dobra a ostatní jsou strany zla. Tato rétorika byla přijatelná, když zaznívala z opozice, ale když ji používá premiér, už to tak pěkně nepůsobí. Ale i tak si nemyslím, že by tyto volby koalici rozkmotřily.“

A kdo v těchto volbách hraje o nejvíc? „Lidovci a Starostové. V těchto volbách se může projevit efekt skandálů, které STAN měl, a lidovci zas mohou dostat minus za to, že jsou členy této vlády, která není úplně reprezentantem těch pravých křesťanských hodnot,“ upozorňuje Zvěřina.

Starostové, nebo senátoři? I to volby ukážou, očekává Hartmann

„Velmi důležité pro lidi je, jak se senátoři projevují ve svém obvodu během funkčního období,“ dodává komentátor Českého rozhlasu Petr Hartmann. „Byť senátoři nemají takové pravomoci, tak mnohdy jsou některými lidmi vnímáni jako ombudsmani regionu a lidé od nich očekávají zastání nebo snahu komunikovat jejich problémy na celostátní úrovni.“

Petr Hartman, komentátor Českého rozhlasu Plus

V případě STAN bude také zajímavé sledovat, jak se voliči vypořádají s jejich mimořádným úspěchem, kdy se do Sněmovny dostali i lidé, kteří se tam ocitnout neměl. „A jsou to právě starostové, takže uvidíme, jak lidé vnímají to, že jejich starostové velkou část pracovní doby tráví v Praze a nemohou se plně věnovat své lokální práci.“

„Bude proto pro Starosty a nezávislé důležité otestovat si, zda to voliči přijmou, protože většina z nich obhajuje mandáty v obcích,“ upozorňuje na potenciálně problematické pracovní skloubení lokální a národní politiky Petr Hartmann.

Poslechněte si první předvolební speciální vysílání Českého rozhlasu v audiu. Moderuje Tomáš Pancíř.

autor: oci

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.