Embryo dokáže úspěšně přežít nedostatek kyslíku, vysvětluje vědec

6. červenec 2018

Jak reaguje lidský plod na nedostatek kyslíku? Hostem Magazínu Leonardo byl Ondřej Naňka z Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ten zkoumá vývoj cévní soustavy a srdce v důsledku hypoxie, tedy nedostatku kyslíku.

„Náš výzkum probíhal na kuřecím modelu, tedy vejci. Ale i u člověka je to tak, že celý náš embryonální vývoj jede na nižší procento kyslíku, než po narození,“ uvedl vědec.

To je dáno tím, že cesta kyslíku přes placentu a další kanály je složitá. „Organismus proto musí hledat způsoby, jak co nejlépe kyslík využít, a má k tomu různé prostředky.“

Předpokladem pro podrobnější výzkum problému okysličení embrya je možnost sledovat, jak se nedostatek kyslíku v tkáních projeví, vysvětlil lékař.

„Měli jsme barvu, která reaguje v tkáních tam, kde je nižší množství kyslíku...A viděli jsme, že pokud embrya jdou do mírné hypoxie, tak se startuje produkce a rozrůstají se cévy, aby do tkání přinesly více kyslíku.“

Když ale vědci pokračovali v prohlubování nedostatku kyslíku, embrya umírala. „Protože se jim včas nevyvinuly koronární cévy... V případě mírné hypoxie embrya přežívala poměrně dobře díky zmíněným kompenzačním efektům.“

Zajímavé bylo naopak zvýšení množství kyslíku. „Tehdy se v embryu vyskytly takzvané kyslíkové radikály, které organismu škodí. A protože zárodek ještě nemá vytvořeny enzymy, které tyto kyslíkové radikály zneškodňují, embrya umírala.“

Z těchto zjištění vyvodili badatelé to, že existuje určité pásmo, ve kterém embryo úspěšně přežívá dlouhodobý nedostatek kyslíku.

„Díky tomu jsme schopni vysvětlit řadu patologií z fetální medicíny. Procházeli jsme například patologické nálezy, proč umírají předčasně narozené děti a jak vypadá jejich myokard, a to korelovalo s našimi nálezy,“ shrnul Ondřej Naňka.

autoři: David Šťáhlavský , oci
Spustit audio

Související

  • Žabí embrya se brání zadušení

    Žabí embrya v raných fázích svého vývoje nejsou nijak pasivní tvorové. Biologové z laboratoří Smithsonova institutu pro výzkum tropů v Panamě zjistili, že aktivně r...

  • Parazitické triky savčího embrya

    Porovnávat savčí embryo s parazitem na první pohled není na místě. Oba dva ovšem mají společný cíl - vyhnout se imunitnímu systému matky či hostitele. A jak se nyní...

  • Embryonální kmenové buňky bez poškození embrya

    Vlk se nažral a koza zůstala celá. Toto úsloví platí pro nejnovější počin vědců z kalifornské společnosti Advanced Cell Technology. Tým vedený Robertem Lanzou vypěs...