Elon Musk hlásí další úspěšný let rakety, která má přinést revoluci v dobývání vesmíru

31. říjen 2017
03717279.jpeg

Společnost SpaceX v pondělí podevatenácté zdárně uskutečnila návrat a přistání svého opakovaně použitelného vesmírného nosiče, rakety Falcon 9, informuje časopis Fortune. Úspěšná mise, spojená s vynesením nákladu na oběžnou dráhu, se udála v pondělí. Podnikatel Elon Musk tak znovu pokročil ve svých plánech vývoje nového typu znovu použitelných raket. Podle něj takovéto nosiče a vesmírná plavidla výrazně sníží cenu budoucího průzkumu vesmíru. Raketa odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a na palubě nesla satelit jihokorejské výroby.

První stupeň nosiče přistál na pevném povrchu osm a půl minuty po startu a to na lodi kotvící několik set mil od pobřeží. Druhý stupeň, který pokračoval v letu, vypustil svůj orbitální náklad o 35 minut později. Satelit bude do Jižní Koreje, Japonska a dalších zemí šířit signál televizního vysílání a zprostředkuje i internetový provoz.

Hlavní inženýr Space X John Federspiel připustil, že došlo k ožehnutí návratového stupně rakety, který ale jinak zůstal netknutý. V minulosti ne vždy bylo přistání tak hladké. Třeba v září 2016 raketa Falcon 9 explodovala. Elon Musk založil Space X v roce 2002 s cílem zahájit výrobu raket a vesmírných lodí, které by mohly lidstvu umožnit usídlit se i na jiných planetách, připomíná časopis Fortune.

Spustit audio
  • Zahraniční
  • USA
  • vesmír
  • Elon Musk