Ekonomické důvody nejsou, lidem to škodí, zrušme to, říká o střídání časů senátor Šilar

30. březen 2015

Evropa o víkendu přešla na letní čas. Několik dní předtím se v Bruselu odehrálo veřejné slyšení pod názvem „Je koncept letního času zralý na revizi?“

Iniciativa se přitom zrodila v Česku. Je pravda, že přechod na letní čas působí na biorytmus milionů lidí a způsobuje zdravotní problémy?

„V iniciativě nevidím žádný velký smysl,“ řekl v pořadu Pro a proti europoslanec za ODS Jan Zahradil.

Podle něj se jedná o problém třetího nebo čtvrtého řádu. „Není to něco, co je hodno mezinárodní nebo celoevropské iniciativy. V Evropě máme přece i několik časových pásem,“ dodal.

„Já jsem ani nezaregistroval, že nějaké takové slyšení v Evropském parlamentu probíhá,“ přiznal Zahradil. „Takových slyšení, kulatých stolů a minikonferencí se koná každý týden několik desítek.“

I kdyby europoslanec iniciativu českých kolegů zaregistroval, nezúčastnil by se. „Podle mě má Evropský parlament důležitější věci k řešení: jak nastartovat evropskou ekonomiku nebo jak deregulovat balík evropské legislativy.“

„Asi bych se zdržel hlasování, připadá mi to téma nedůstojné Evropského parlamentu. Ten je ale schopen lecčeho, takže možná i směrnici zruší,“ glosoval Jan Zahradil.


Zahradil: „Evropský parlament trpí takovým nešvarem, a skoro bych řekl, že někdy to dělají europoslanci proto, aby se něčím zabavili: zabývá se různými problémy, které podle mě ani nevyžadují evropské řešení. Byla uspořádána slyšení a kulaté stoly na témata, nad kterými jsem často jen kroutil hlavou.“

Senátor za KDU-ČSL Jan Šilar nepochybuje, že iniciativa i slyšení bylo důležité a přínosné. Ze slyšení v Bruselu měl senátor podle vlastních slov velmi dobrý pocit.


Šilar: „Téma patří na půdu Bruselu, protože směrnice vydaná Evropskou komisí ke sladění střídání letního a zimního času přestává mít smysl. A pokud už jednou k tomuto tématu sama Evropská unie směrnici vydala, tak právě proto, že to byla s prominutím kravina, a je potřeba tuto zase kravinu odstranit, tak ať Evropská komise tuto svoji směrnici zase zruší nebo změní.“

„Europoslanci, kteří se k tomu vyjadřovali, mě a naši iniciativu v podstatě podpořili,“ dodal senátor.

Rozpravy se účastnila i odbornice na chronobiologii Martha Merrow. „“V podstatě řekla to samé, co naše profesorka Illnerová, že lidé citliví na střídání letních a zimních časů mají zdravotní a psychosomatické potíže,“ doplnil Šilar.

„A jestliže střídání časů mělo přinést nějaké úspory, a mělo ekonomické důvody, tak tyto padly,“ tvrdí senátor.

Pokud se změny časů v našem těle střádají a působí dlouhodobě, jak naznačují odborníci, je nutné jednat.

„Je to hloupost, která nic nepřináší, a jestli to navíc pár lidem škodí, tak není nic důležitějšího, než to zrušit, a mít prostě jeden čas, podle přírody,“ shrnul svou argumentaci proti střídání letního a zimního času Jan Šilar.

autoři: Renata Kalenská , oci
Spustit audio