Ekonom Zahradník: O inflaci jsme léta nevěděli. Když teď vyskočila k pěti procentům, děsí nás to
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová řekla, že dopad vysokých cen energií na evropskou ekonomiku může být dlouhodobější než dopad výpadků způsobených pandemií. Ekonomický expert Evropského, hospodářského a sociálního výboru a ekonom České spořitelny Petr Zahradník s tím souhlasí a upozorňuje na tři hlavní faktory: „Za prvé je to odložená spotřeba, která byla vyvolána pandemií – lidé nemohli rok a půl utrácet a teď své peněžní hlasy vrhají zpět na trh.“
„Za druhé pak samotná pandemie. A všechno je to opentleno dvojitou transformací, tedy zelenou a digitální,“ vysvětluje.
Čtěte také
Prakticky dvě desetiletí jsme o inflaci v podstatě nevěděli, připomíná ekonom. „Byla rekordně nízká. A teď, když vyskočila na nějakých pět procent, tak nás to děsí.“ Žádné inflační pasti ale zatím nečelíme, uklidňuje.
Zatímco faktor odložené poptávky podle Zahradníka pomine relativně brzy a s následky pandemie se budeme potýkat pouze v řádu jednotek let, zelený a digitální faktor bude naše životy ovlivňovat dlouho, shrnuje host Interview Plus Lukáše Matošky.
Podporovat špinavou energetiku? Chyba
To, co vidíme dnes a uvidíme i v příštím roce na účtech za energie, je do určité míry vyvoláno mnohonásobným růstem emisních povolenek, jejichž cena má být motivací pro přechod na obnovitelné zdroje energií, vysvětluje ekonom.
Čtěte také
Některé státy Evropské unie se snaží přijít s podpůrnými programy, které by pomohly období růstu cen energií zvládnout těm nejpotřebnějším. Tato strategie rozhodně dává smysl, říká Zahradník, a to jak na úrovni členských států, tak celé Evropské unie.
Dlouhodobá podpora odběratelů „špinavých“ energií by ale byla chyba. „Protože pokud na území daného státu bude pořád existovat vyšší procento znečišťovatelů, tak se cena znečištění bude stále víc prohlubovat a začne to být neudržitelné,“ uzavírá.
Jak se ekonomický expert dívá na riziko utažení evropských kohoutků kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? Poslechněte si celý audiozáznam Interview Plus Lukáše Matošky.
Související
-
Elektřina může zdražit až o pětinu. Drahé jsou emisní povolenky, uhlí i plyn, popisuje expert Gavor
Jako nástroj pro snižování uhlíkové stopy a ekologizaci prý povolenky fungují velmi špatně, protože jejich cena je velmi nestálá. Investoři tak obtížně plánují investice.
-
Hypotéky jsou stále ještě levné, lidé si půjčují pod inflací, hodnotí Novotný z Investičního webu
Inflace v Česku roste, dosahuje 4,1 procent a podle odhadů do konce roku překoná pětiprocentní hranici. Podobně vysoká čísla zneklidňují některé ekonomy i podnikatele.
-
Michl z ČNB: Do roka se inflace zase sníží, teď se pohybujeme mezi lockdownem a naskočením ekonomiky
Srpnová inflace se meziročně zvedla o 4,1 %. „Hlavním důvodem růstu cen je zvyšování cen surovin ve světě,“ vysvětluje situaci člen rady České národní banky Aleš Michl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.