Ekologická vozovna tramvají nebo brněnský lesopark vyhráli letošní Adapterra Awards
Adapterra je slovní hříčka, ve které se ukrývají slova: přizpůsobení a země. Stejně se pak jmenuje celorepubliková soutěž, kterou už popáté vyhlásila ekologická Nadace Partnerství. Cílem je najít lidi, kteří vymysleli a uvedli v život systém opatření, která nás mají připravit na extrémní výkyvy počasí v podobě sucha, veder, náhlých změn teplot nebo bleskových povodní.
Podobných projektů je u nás už teď poměrně dost, mohou se stát inspirací pro každého z nás. Vítězové letošního ročníku Adapterra Awards byli tento týden slavnostně vyhlášeni v Praze.
Čtěte také
V kategorii Náš domov vyhrál Green Port Strašnice, kde se investorovi JRD Development podařilo vybudovat kvalitní projekt se zaměřením na udržitelnost. Kromě rekuperace bylo kladně hodnoceno zadržování dešťové vody a její využití pro zálivku či práce s povrchy k umožnění zasakování vody.
V kategorii Volná krajina si prvenství odnesla Permafarma Jagava Tomáše Fraňka za vzácný příklad využití progresivních metod ekologického zemědělství s akcentem na ozdravení chemizací zničené půdy.
Čtěte také
V kategorii Pracovní prostředí vyhrála modernizace tramvajové vozovny Slovany v Plzni, kde se povedlo vytvořit největší zelenou střechu v republice a zadržovat dešťovou vodu, se kterou pak umývají tramvajový vozový park.
A v kategorii Zastavěná území si vavříny odnesli autoři obnovy lesoparku Čertova rokle v Brně-Lesné za snahu o vytvoření stabilních, vícegeneračních a druhově pestrých porostů. Dvě ceny získalo také středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze za ukázkový systém hospodaření s vodou.
Za finalisty se s Naturou vydala Markéta Ševčíková, poslechněte si v audiu.
Související
-
Krkonošská tundra měnící se v tajgu a šakali v Podyjí. Změna klimatu mění i české národní parky
Jak se ale globální změna klimatu a s ní spojené výkyvy počasí projevují v místech s nejvyšší ochranou – tedy v našich národních parcích? Jak budou vypadat za 50 let?
-
Rys ostrovid. Bystrozraký a bystrosluchý samotář, po němž touží pytláci
Zahlédnout tuto největší středoevropskou a velmi plachou divokou kočku ve volné přírodě je téměř nemožné a odborníci detekují jeho pobyt podle stop, chlupů a trusu.
-
Jak čelit extrémním vedrům ve městech? Ulice zahřívají i parkující auta a výpusti klimatizací
Globální změna klimatu přináší extrémní výkyvy počasí, které budou čím dál výraznější, a chceme-li přežít, musíme se přizpůsobit neboli adaptovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka