Eduard Hulicius: Nanotechnologická nevinnost

24. listopad 2010

V oblasti nanometrů se vědci pohybovali přinejmenším již na počátku minulého století. Přesto ještě ani slavná vizionářská přednáška Richarda Feynmana z r. 1959 „Směrem dolů je spousta místa“ neznamenala nic než budoucí, vzdálenou vizi. Rozmach nanotechnologií (a nanofantazií) vyvolala o 27 let později futuristická kniha Erica Drexlera „Engines of Creation“.

Doc. Ing. Eduard Hulicius, CSc. se narodil v roce 1948. Vystudoval inženýrství pevných látek na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Ve Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v i. se zabývá technologií sloučeninových polovodičů. Podílel se na přípravě prvních československých heterostrukturních polovodičových laserů pracujících při pokojové teplotě. Nyní se hlavně věnuje přípravě a charakterizaci kvantově rozměrových polovodičových struktur. O nanotechnologii pravidelně přednáší na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze a na Technické univerzitě v Liberci.

Zítra ve Vstupte!

24. 11. 2010 bude ve Vladislavském sále Pražského hradu vystavena jedna z nejvzácnějších zlatnických prací, kterou v České republice máme. Relikviář sv. Maura. Vystavení relikviáře je také hlavním důvodem pro reprízu pořadu s akademickým sochařem, restaurátorem a fotografem Andrejem Šumberou. 25. 11. si od 11 hodin můžete připomenout muže, který svůj život tráví v bílých rukavičkách. Věnuje se expertní a posudkové činnosti v oboru restaurování, konzervace, instalace a archivního uložení památek. Na univerzitách a v institucích doma i v zahraničí pořádá přednášky o historických umělecko-řemeslných technologiích v oboru kov-šperk a o problematice restaurování kovů.

Spustit audio

Více z pořadu