Eduard Freisler: Je tady klíčová televizní debata Harrisová vs. Trump

10. září 2024

Debata, která to může rozseknout. V noci na úterý se ve Filadelfii poprvé a zřejmě i naposledy na stejném pódiu objeví Kamala Harrisová a Donald Trump. Do debaty vstupují ve chvíli, kdy jejich souboj o Bílý dům snad nemůže být těsnější. Ze sedmi takzvaných swing states, kde se rozhodne, jsou nejméně čtyři zcela vyrovnané, ve zbývajících třech jeden či druhý kandidát vede o pouhé procento dvě.

Čtěte také

Podle CNN se nikdy od 60. let nestalo, aby jeden z kandidátů během kampaně, tak jako letos ani jednou celostátně nevedl alespoň o pět procent.

Dalším zjištěním televize bylo, že poměrně velké procento voličů zatím se svou volbou váhá. Protože chtějí mimo jiné víc vědět o Kamale Harrisové. A o tom vlastně tato debata je, respektive o tom, jak a především kdo dokáže Kamalu lépe definovat a zasadit pro voliče u televizních obrazovek do určitého emočního rámce. 

Kamala, nebo Donald?

Exprezident se jistě bude snažit Harrisovou ztotožnit s politikou Joea Bidena, hodit na ní především vysokou inflaci, která Američanům v poslední době o poznání zdražila život. Dá se očekávat, že Trump dá Harrisové za vinu i vysoký počet ilegálních imigrantů, kteří se za Bidena do USA dostávali přes jižní hranici v rekordních číslech.

Čtěte také

Pokud se mu to podaří, bude asi spokojený – za předpokladu, že mu do této strategie nehodí vidle „ten druhý Trump“. Ten hašteřivý, sebestředný, temný, vulgárně vznětlivý. Už tak dramaticky ztrácí u žen, a pokud z debaty vyjde jako politik, který chová k ženám nenávist, prohraje.

Kamala Harrisová se tak zřejmě pokusí „tohoto druhého Trumpa“ oživit jako Golema. Mohla by uspět. Ostatně před svou politickou dráhou byla prokurátorkou a ví, že Trump nesnese, pokud ho poučuje žena, nebo by mu snad dokonce měla skládat účty.

Jinak ale bude Kamala ztrácet čas, pokud bude televizním divákům připomínat, co je Trump zač a co kdy hrozného udělal a řekl. Seznam je to dlouhý a budoucí generace Američanů se možná jednou nebudou stačit divit.

Čtěte také

Jenže teď se hraje o současné Američany a nejméně 45 procentům z nich nevadí, že je Trump odsouzeným kriminálníkem, že byl uznaný vinným ze sexuálního napadení, že opakovaně znevažuje americké vojáky.

Taky, že by zřejmě předhodil Ukrajinu Putinovi, že otevřeně mluví o tom, že by zrušil americkou ústavu. O lžích ani nemluvě. Mnohým se tohle všechno zamlouvá, považují Trumpa za přímého střelce a zároveň za oběť politické a soudní perzekuce. Imponuje jim, že ho nic z toho neskolilo.

Bude energická a bojovná?

Harrisová by tak mluvila do zdi. Trump je prostě milován, nebo nenáviděn. On sám už je definován.

Debatu by tak měla Kamala Harrisová využít právě k tomu, aby se Američanům představila. Jako viceprezidentka byla neviditelná, jako kandidátka se spíše vezla na vlně euforie své strany a zatím je spíš projekcí své emočně rozjitřené voličské základny.

Eduard Freisler ze zahraniční redakce Českého rozhlasu

Ta si především oddychla, že proti Trumpovi už nestojí křehký a duchem jakoby nepřítomný Biden, ale energická a bojovná Kamala.

Ta  ale teď musí během 90minutové debaty své nesporné charisma a pozitivní pocit, který šíří naplnit jasnou vizí. Vedle ní přitom bude stát politický válec v osobě Donalda Trumpa, který ji při každé příležitosti přejede.

Autor je publicista, dlouhodobě sleduje dění v Latinské Americe

Spustit audio