Edith Piaf po 60 letech promluví? Její umělý hlas bude doprovázet životopisný snímek
V poslední době zaznamenala umělá inteligence výrazný rozmach. V digitálním prostoru se objevují obrázky, texty, nebo dokonce zvukové záznamy. Možné je využít AI i ve filmovém průmyslu a probudit tak umělce, kteří už nejsou mezi námi, k životu.
Americké studio Warner Music nedávno oznámilo, že vytvoří pomocí AI nástrojů hlas a podobu francouzské zpěvačky Edith Piaf. Na vytvoření hlasu se dohodli s majiteli práv k dílu umělkyně a využili tak stovky různých nahrávek, aby docílili co nejvyšší přesnosti.
Edith Piaf, známá i pod pseudonymem Vrabčák, si ve filmu o sobě i zahraje – tedy její uměle vytvořená verze. Diváci tak budou mít možnost vidět zpěvačku, která zemřela před bezmála 60 lety, na filmovém plátně.
Čtěte také
„Pokud jde o Edith Piaf, tak z toho mám smíšené pocity. Na jednu stranu je to úžasné vítězství technologie, na druhou stranu to vypadá, jako bychom jí nechtěli dopřát klidu v hrobě,“ komentuje počin Warner Music Petr Koubský z Deníku N.
Umělá inteligence je při tvorbě filmů využívána už delší dobu. Například streamovací služba Netflix použila ve svém dokumentu uměle vytvořený hlas Andyho Warhola. V tuzemsku jsme se mohli zas u Českého rozhlasu setkat například s uměle vygenerovaným hlasem zpěváka Karla Gotta.
Podle Koubského je možné, že se časem dopracujeme i k vytváření živých herců, kteří pak budou moct hrát ve více filmech najednou.
Umělá inteligence přináší naší společnosti spoustu nového a neprozkoumaného. Díky AI a uměle vytvořeným hlasům a podobám již zemřelých umělců bude možné je zpřístupnit a ukázat i mladší generaci. Otázkou ale je, do jak velké míry se bude umělá inteligence využívat a jestli postupně nevytlačí živé herce.
Označování videí vytvořených s pomocí AI na YouTube, moderování obsahu na sociálních sítích a problémy chatbota ChatGPT jsou témata nového Online Plus. Moderuje David Slížek.
Související
-
Vědci vyzývají politiky k regulaci AI. „Naděje na úspěch je velice malá,“ myslí si Koubský
Ještě nedávno umělá inteligence stěží napočítala do desíti. Dnes vytváří realisticky vypadající obrázky, software, nebo dokonce řídí roboty. Je na místě její regulace?
-
Bylo by chybou zpomalit vývoj AI, říká etik. Lidstvo by se mělo domluvit na regulaci, míní matematik
Představitelé EU a dalších zemí se shodli na deklaraci, která podpoří snahu zajistit bezpečnosti AI. Diskutují Jan Kulveit a David Černý. Moderuje Karolína Koubová.
-
Univerzální strašák jménem AI. „O práci vás nepřipraví, jen ji změní k lepšímu,“ tvrdí expert
O možných přínosech i údajných hrozbách umělé inteligence diskutují Roman Barták, Jan Klesla a Filip Dvořák. Moderuje Václav Pešička.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka