E-cigareta: Méně škodlivá neznamená zdravá, varuje Česká koalice proti tabáku

8. říjen 2014

Nárůst uživatelů elektronických cigaret celosvětově roste. Řada odborníků je považuje za léčivo, které může zachránit milióny životů, jiní se ptají, jestli nejde jen o rafinovanější cestu k závislosti a nemocem.

„Hlavní riziko je nikotin, látka, která způsobuje poměrně silnou závislost, jejíž intenzita bývá srovnávána se závislostí na heroinu,“ uvedl v pořadu Pro a proti prezident České koalice proti tabáku Lukáš Kohoutek.


Kohoutek: „Musíme si položit otázku, proč by vůbec elektronické cigarety měly existovat, a jaký je jejich smysl, společenský přínos, proč je vůbec užívat. Elektronická cigareta je zatím podle všeho méně škodlivá než klasická cigareta, to ale neznamená, že je zdravá.“

Podle odborníků e-cigarety mohou někomu pomoci při odvykání, ale u někoho závislost prohloubí. „Problém je v tom, že uživatel do sebe dostává nekontrolovanou dávku nikotinu,“ vysvětlil prezident České koalice proti tabáku.

„Pokud jde o elektronické cigarety, nejásal bych předčasně. Jsou tady šest let a vůbec nevíme, co s uživateli udělají za 20 let. Jaký je vliv e-cigaret na dospívající generaci žádná studie prokázat nemůže. To musí prokázat dlouhodobá studie trvající minimálně 10 a více let,“ dodal Lukáš Kohoutek.

Předseda Svazu vapingu Bohdan Resler upřesnil, co vlastně e-cigareta je.

„V České republice se říká elektronická cigareta, ale s cigaretou to nemá nic společného. Nejedná se o kouření, kdy vzniká hořením kouř. Je to inhalátor. Proto nehrozí problém pasivního kouření, protože kuřák vydechuje pouze páru.“

Kohoutkův dotaz po smyslu existence e-cigaret Resler přivítal: „Tabákový průmysl a vše, co se dělo kolem cigaret, pokroutily společnost takovým způsobem, že když se podíváte, jaké procento lidí kouří, a má díky tomu zdravotní problémy, tak to je přesně důvod, proč jsou elektronické cigarety.“


Resler: „Pojďme nabídnout lidem nějaké placebo, čím dokonalejší tím lépe. Co je závislost na kouření? Je to závislost na nikotinu a na rituálech, mít něco v puse, v ruce. A my jsme schopní zdravějším způsobem imitovat vnímání a uspokojit kuřáky.“

Společenskou nebezpečnost užívání nikotinu předseda Svazu vapingu nepřeceňuje. „Podívejme se, jestli je vliv nikotinu společensky negativní. Závislost na nikotinu sice můžeme virtuálně spojovat s heroinem, ale pokud to přeženeme ad absurdum, tak třeba makrobiotici vám řeknou, že všechno jsou drogy, počínaje čajem a kávou.“

Resler připomněl i samotný dosah nikotinové závislosti. „Společnost se shodne na tom, že mnohem nepřijatelnější je alkohol a další drogy. Když používáte inhalátor nebo kouříte cigaretu, tak můžete mít stejnou závislost jako u heroinu, ale neovlivňuje to stejným způsobem vaše vědomí.“

„I naše úřady přiznaly, že nesmíte řídit automobil opilý nebo pod vlivem drog, ale kouřit cigaretu můžete. Neslyšel jsem, že by si někdo dal cigaretu a šel někoho zabít nebo se z něj stal gambler. Po alkoholu ano,“ shrnul Bohdan Resler.

autoři: tpa , oci
Spustit audio