Dvojí tvář Turecka: Netečnost k dění v Kobani a strach z Islámského státu

20. říjen 2014

Kurdské město Kobani na severu Sýrie se snaží se střídavými úspěchy ubránit útokům mudžahedínů z Islámského státu.

I přes leteckou podporu USA a jejich spojenců se pozornost světa obrací k turecké armádě. Ankara ale záchrannou akci na podporu Kurdů odmítá. Má Turecko důvody pro své váhání?

„Po dvou letech jednání se Stranou kurdských pracujících (PKK) by se k problému města Kobani měla Ankara stavět jinak,“ uvedl v pořadu Pro a proti Emil Souleimanov z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle něj je nutné zjistit, jestli se Turci bojí Islámského státu, nebo mají problém se spoluprací s PKK. „Mně se zdá, že se spíše obávají reakce ze strany IS, která může být pro Turecko velmi nepříjemná.“

PKK je sice kontroverzní organizace, která se v minulosti se dopouštěla nehumánních aktivit, ale Islámský stát je něco naprosto odlišného, soudí Souleimanov.

„IS je největší hrozba v tomto regionu. A protože Ankara nejedná strategicky a neplní svoje sliby, tak přichází o přízeň milionů Kurdů, tureckých občanů, a to může být dost nebezpečné z krátkodobého i střednědobého hlediska pro samotný turecký stát.“


Souleimanov: „Turecko se v tomto konfliktu snaží uchovat jakési zdání neutrality. V Turecku žije sice jen několik tisíc lidí, kteří sympatizují s Islámským státem, ale nebyl by pro ně až takový problém spojit síly, a uskutečnit několik teroristických aktů, které by mohly otřást tureckou politikou a veřejností. I proto, až poněkud bizarně, označuje Ankara PKK za teroristickou hrozbu.“

Kurdský Syřan Rašíd Chalíl hovořil přímo o „dvojí tváři" představitelů tureckého vedení.


Chalíl: „Nechápu dvojí tvář Turecka, kdy dva roky vede mírové rozhovory se Stranou kurdských pracujících. Jestli s někým vyjednávám, a vedu dialog, a druhá strana plní svoje povinnosti a sliby, tak nevidím důvod, aby po dvou letech dobré atmosféry byla PKK opět označována jako teroristická organizace.“

Za směšná považuje kurdský Syřan prohlášení předních tureckých představitelů: „Na začátku konfliktu v Kobani prohlašovali, že město nenechají padnout, a pak změnili názor. Hlavní obava Turecka je strach z reakce některých skupin vlastního sunnitského obyvatelstva, kteří s IS sympatizují.“

Navíc, kurdská strana nežádá, aby Turecko přímo zasáhlo vojensky, připomněl Chalíl. „Kurdský prezident Mesúd Barzání před 14 dny oficiálně požádal tureckou vládu, aby umožnila transport kurdských Pešmergů do Kobani. Dodnes nedostal odpověď.“

„Je to ostuda celého tureckého státu i lidu. Jestli se nedokáže postavit proti zvrhlému jednání těch, kteří usekávají na potkání hlavy nevinným dětem a ženám, tak žije Turecko v jiné době. Označit PKK za teroristickou organizace v době, kdy vede rozhovory, je vážně směšné,“ konstatoval Rašíd Chalíl.

autoři: tpa , oci
Spustit audio