Dvacet let Dohody o Fulbrightově komisi

Sedmý světadíl

Letos v lednu uběhlo přesně 20 let od chvíle, kdy byla podepsána mezi tehdejším Československem a USA Dohoda o ustavení Komise J. W. Fulbrighta pro studijní výměny. Smlouvu tehdy podepsal nedávno zesnulý ministr zahraničí Jiří Dienstbier a americká velvyslankyně Shirley Temple Blacková.

Fulbrightova komise vznikla a funguje na základě mezivládní dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy, aby podporovala vzdělávací, vědecké a kulturní výměny právě prostřednictvím Fulbrightova programu. Podobné organizace pracují na základě bilaterálních dohod mezi USA a konkrétními zeměmi v mnoha dalších státech světa. Více o tom, komu je Fulbrightovo stipendium určeno, se dozvíte v dnešním Sedmém světadílu od ředitelky Fulbrightovy komise v České republice Hany Ripkové.

Studuj v Americe - prezentace pro studenty (Hana Ripková)

Světová etnická hudba
Ve Světové etnické hudbě přestavíme íránskou zpěvačku Mahsu Vahdat spolu s norským sakrálním sborem Skruk z alba, které se v překladu z norštiny jmenuje V zrcadle vína. Více prozradí Petr Dorůžka.

Čína, jak ji příliš neznáme
Nabídneme také novou řadu fejetonů Čína, jak ji příliš neznáme. Tomáš Koukolík bude tentokrát hovořit o nejdelších mostech na světě, které jsou, jak jinak, právě v Číně.

Svět a migrace
S Davidem Ašenbrylem se budeme zabývat migracemi v Hondurasu.

Legendy ze Španěl
V legendách Pyrenejského poloostrova, tedy Katalánska, Galicie, Asturie, Kastilie a Andalusie, se zrcadlí Španělsko coby křižovatka tří kultur, křesťanské, židovské a arabské. Na závěr dnešního Sedmého světadílu jsme pro vás připravili další díl četby Legend ze Španěl, kterou z překladu Evy Hrozkové připravil Petr Turek.