Důsledky pandemie budou horší než povodně, zchudne totiž zoo i zřizovatel, říká šéf ZOO Praha Bobek

9. duben 2021

Pražská zoologická zahrada byla zcela uzavřena přes 200 dní. Za tu dobu se v ní narodilo přes 150 mláďat téměř 60 druhů zvířat. „V případě pandemie se sice nic tragického z týdne na týden neděje, ale obávám se, že důsledky budou daleko horší než při obou povodních, které v tomto století zasáhly ZOO Praha,“ srovnává ředitel zahrady Miroslav Bobek. 

12. dubna obnoví provoz ve venkovních prostorech zoologické a botanické zahrady. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity, schválila vláda 6. dubna 2021.

„Ztráta už převyšuje 130 milionů korun, což je ohromná suma. Současně mám velké obavy, že zchudne nejen ZOO Praha, ale také zřizovatel, možná zchudne i celá společnost, takže v tuto chvíli jsou ohroženy investice do rozvoje zahrady,“ pokračuje ředitel a srovnává povodně s pandemií.

„Povodně byly bezpochyby velice tragické. Ale přece jen byla zasažena, je část zahrady a vyvolala takovou vlnu solidarity a koneckonců i zájem zřizovatele, že umožnila další rozvoj zoo.“

Hrozí, že nebudeme mít lední medvědy

Bobek proto tvrdí, že pandemie má na zahradu úplně opačný efekt než povodně.

Čtěte také

„Nic zásadního se nám vlastně nestalo, ale budování se určitě zpomalí, možná dokonce zastaví, což pro zoo světového formátu znamená, že v celkovém žebříčku začneme padat někam k hlubinám. Osobně si říkám, že když budeme po pandemii v příštích letech ne do desátého, ale do stého místa, tak to bude ještě veliký úspěch.“

Ředitel ZOO Praha připouští, že nemá informace z celého světa, ale leckde se už tento scénář naplňuje. „Třeba nizozemská zoo, která je velmi významná a vždy bohatá, ohlásila, že napříště už nebude chovat lvy. Protože už musela škrtnout plánovaný investiční záměr k vybudování nových prostor. Nechtějí totiž zvířata dál držet v podmínkách, které už neodpovídají standardům.“

Něco podobného by se mohlo stát i v Praze, a to s naplánovanou stavbou expozice Arktida. „Když ji nepostavíme v následujících letech, tak nebude možné ve stávajících prostorách držet lední medvědy. Což by bylo velmi smutné, je to pro nás tradiční zvíře.“

Jen nevěřícně kroutím hlavou

Ředitel pak přiznává, že v zahradě berou pandemii vážně a jsou hodně opatrní.

Čtěte také

„Snažili jsme se eliminovat počet zaměstnanců, kteří v zoo budou, ale na druhé straně – nechat zavřené pavilony, restaurace, vnitřní prostory a regulovat počty návštěvníků tak, aby se nikde nehromadili, tak to by, myslím, zas takový problém nebyl.“

„Když si ale vezmu zavřenou ZOO Praha s 60 hektary, kde je pár zaměstnanců, a pak přejdu přes lávku a procházím Stromovkou, kde je hlava na hlavě, tak člověk jen tak nevěřícně zakroutí hlavou. Obtížně k tomu něco víc říkat,“ dodává.

Celý rozhovor pořadu Hovory si poslechněte v audiozáznamu. Ptal se Vlastimil Ježek.

autoři: Vlastimil Ježek , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.