Duel kandidátů na prezidenta: Pavel Fischer a Petr Hannig

27. prosinec 2017
Pavel Fischer a Petr Hannig

Jaké jsou politické priority uchazečů o post hlavy státu? Kam by podle nich měla směřovat Česká republika? Osm prezidentských kandidátů představí své názory na zásadní politické otázky ve čtveřici duelů. Prezident Miloš Zeman, který usiluje o znovuzvolení, se předvolebních debat odmítl účastnit.

„Jsem zastánce referend, protože kolektivní inteligence lidí je mnohdy větší než ta individuální. Prosazuji referendum o vystoupení z Evropské unie i obecné referendum,“ deklaruje Petr Hannig, který kandiduje díky podpoře poslanců. Podle něj neexistují otázky, o kterých by se v referendu nemělo hlasovat, s výjimkou výše daní. „Ale o trestu smrti ano. Jsem pro to, aby ho dostávali usvědčení teroristé chycení při činu. Takoví lidé totiž ve vězení podněcují ostatní, aby vraždili další nevinné lidi,“ dodává.

Naopak Pavel Fischer, který kandiduje s podporou senátorů, je zastáncem zastupitelské demokracie a referend by užíval jen vzácně. „Seznam otázek, o kterých není dobré hlasovat v referendu, je skutečně dlouhý. Jedna věc je referendum vyhlásit, jenže nakonec se hlasuje o úplně jiné otázce, protože politický život přinese zcela jinou agendu,“ zdůrazňuje. Podívejte se na celý duel na videu: