Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Jan Švejnar: Zvyšovat rozumně dluh v krizi je správné. Ale musíme ho držet a investovat do kvality

„Dočasně je správné mít rozpočtové schodky a zvyšovat rozumně státní dluh,“ hodnotí kroky vlády v době pandemie Jan Švejnar, ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na newyorské Kolumbijské univerzitě a také ředitel think-tanku IDEA. „Ale musíme být připraveni na to, že v příštích letech budeme dluh vůči HDP držet, nebudeme ho zvyšovat, případně ho snížíme a že budou přebytky, pakliže ekonomiku dostaneme do rychlého chodu.“

„Nejhorší by bylo, kdybychom nenastartovali ekonomický růst, protože jsme příliš opatrní. Potom bychom neměli z čeho hradit rozpočtové deficity a měnit je na přebytky,“ míní Švejnar.

Národní rozpočtová rada ale varuje před strukturou českého rozpočtu, v němž narůstají mandatorní výdaje. „Ano, ta struktura je druhá věc. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby v ní byly více zastoupeny investice do infrastruktury, do kvalitního vzdělání, do kvalitní vědy. A zdůrazňuji to slovo kvalitní. Nemá smysl zvyšovat dluh na něco, co není velice kvalitní,“ zdůrazňuje Švejnar.

Poslechněte si poslední díl Ekonomické inventury. Na výroky předchozích hostů ekonomického seriálu reaguje Jan Švejnar.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.