Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?
Jan Švejnar: Zvyšovat rozumně dluh v krizi je správné. Ale musíme ho držet a investovat do kvality
„Dočasně je správné mít rozpočtové schodky a zvyšovat rozumně státní dluh,“ hodnotí kroky vlády v době pandemie Jan Švejnar, ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na newyorské Kolumbijské univerzitě a také ředitel think-tanku IDEA. „Ale musíme být připraveni na to, že v příštích letech budeme dluh vůči HDP držet, nebudeme ho zvyšovat, případně ho snížíme a že budou přebytky, pakliže ekonomiku dostaneme do rychlého chodu.“
„Nejhorší by bylo, kdybychom nenastartovali ekonomický růst, protože jsme příliš opatrní. Potom bychom neměli z čeho hradit rozpočtové deficity a měnit je na přebytky,“ míní Švejnar.
Národní rozpočtová rada ale varuje před strukturou českého rozpočtu, v němž narůstají mandatorní výdaje. „Ano, ta struktura je druhá věc. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby v ní byly více zastoupeny investice do infrastruktury, do kvalitního vzdělání, do kvalitní vědy. A zdůrazňuji to slovo kvalitní. Nemá smysl zvyšovat dluh na něco, co není velice kvalitní,“ zdůrazňuje Švejnar.
Poslechněte si poslední díl Ekonomické inventury. Na výroky předchozích hostů ekonomického seriálu reaguje Jan Švejnar.
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?