Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?

Jan Švejnar: Zvyšovat rozumně dluh v krizi je správné. Ale musíme ho držet a investovat do kvality

„Dočasně je správné mít rozpočtové schodky a zvyšovat rozumně státní dluh,“ hodnotí kroky vlády v době pandemie Jan Švejnar, ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na newyorské Kolumbijské univerzitě a také ředitel think-tanku IDEA. „Ale musíme být připraveni na to, že v příštích letech budeme dluh vůči HDP držet, nebudeme ho zvyšovat, případně ho snížíme a že budou přebytky, pakliže ekonomiku dostaneme do rychlého chodu.“

„Nejhorší by bylo, kdybychom nenastartovali ekonomický růst, protože jsme příliš opatrní. Potom bychom neměli z čeho hradit rozpočtové deficity a měnit je na přebytky,“ míní Švejnar.

Národní rozpočtová rada ale varuje před strukturou českého rozpočtu, v němž narůstají mandatorní výdaje. „Ano, ta struktura je druhá věc. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby v ní byly více zastoupeny investice do infrastruktury, do kvalitního vzdělání, do kvalitní vědy. A zdůrazňuji to slovo kvalitní. Nemá smysl zvyšovat dluh na něco, co není velice kvalitní,“ zdůrazňuje Švejnar.

Poslechněte si poslední díl Ekonomické inventury. Na výroky předchozích hostů ekonomického seriálu reaguje Jan Švejnar.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.