Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?
Stát pošle do zdravotnictví víc peněz. „Aby ale nezůstaly na účtech pojišťoven,“ obává se Kubek
Na veřejné zdravotní pojištění má jít jen v tomto roce skoro 400 miliard korun. V červnu došlo k navýšení plateb za státní pojištěnce o 200 korun měsíčně, což stát přijde na 14 až 15 miliard. „Já se s premiéry dlouho přel o padesátikorunu a najednou přišel covid-19 a bylo to 200 korun,“ chválí prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Ale problém je, aby se peníze skutečně dostaly od pojišťoven do zdravotnických zařízení.“
Ačkoliv nominálně si zdravotnictví příští rok má polepšit, rostou náklady, ceny energií a také inflace.
Milan Kubek, prezident České lékařské komory
Ivo Hlaváč, předseda Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory
Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven
David Feltl, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
„V příštím roce navrhuje ministerstvo úhradovou vyhlášku, která přiznává zdravotnickým zařízením nárůst příjmů za odvedenou práci a péči pouze na úrovni čtyř procent. To nepokrývá ani inflaci ve zdravotnictví. Navíc musíme poskytovat péči v covidových podmínkách. Všechno je dražší. A pokud peníze zůstanou na účtech pojišťoven, tak nebudeme mít dost na zvyšování platů,“ upozorňuje Kubek.
Jak hodnotí příjmy zdravotnictví pojišťovny? Jakou reformu české zdravotnictví potřebuje? A na základě čeho hrozí, že v systému může do tří let chybět 76 miliard korun, jak upozorňuje studie z Univerzity Karlovy?
Poslechněte si celou Ekonomickou inventuru Lucie Vopálenské.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.