Důchody, schodek, daně, chudoba. V jakém stavu předává vláda ekonomiku země? A co je třeba řešit?
Důchodová reforma? Záleží, jestli nám vadí, že vysokopříjmoví mají nízké penze, tvrdí expert Brabec
Současná vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM si vytkla za jednu ze svých priorit důchodovou reformu, nakonec ji ale nepředložila. Pouze ministerstvo práce pod vedením Jany Maláčové (ČSSD) představilo novely, na nichž ovšem nepanuje shoda. „Odborníci mají poměrně jasno, co je rychlým řešením, jak systém vybalancovat do plusu. Ale jsou to politici, kteří to musí realizovat. A voliči s tím už mají špatnou zkušenost s pilíři,“ vadí Danuši Nerudové, rektorce Mendelovy univerzity.
Na slova rektorky Nerudové, která je předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody, o shodě mezi odborníky reaguje Petr Brabec z Vysoké školy ekonomické v Praze. „Co je společenský konsensus?“ ptá se.
Čtěte také
„Pokud si řekneme, že nám nevadí vysoká solidarita penzijního systému, nevadí nám, že průměrně vydělávající člověk má nízký důchod vůči předchozímu příjmu, a chceme zabezpečit zejména ty nízkopříjmové – v tom případě je náš systém ideální. Protože je schopný zabezpečit středně a nízkopříjmové.“
„Ovšem lidi s vyššími příjmy jejich výsledný důchod nutně zklame. Pokud chceme, aby tito lidé měli vyšší penze, tak je reforma nutná. Pokud nám současný stav vyhovuje, tak nutná není.“
Danuše Nerudová, ekonomka, rektorka Mendelovy univerzity, předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody
Petr Brabec, expert na důchodové systémy z Vysoké školy ekonomické v Praze
David Klimeš, ekonomický komentátor ze serveru Aktuálně.cz
Jaroslav Vostatek, expert z Vysoké školy finanční a správní
Profesor ekonomie z Vysoké školy finanční a správní Jaroslava Vostatek, který zasedal v řadě komisí pro důchody, navrhuje, aby se systém v první řadě zpřehlednil.
„Dnes ten český systém není srozumitelný pro lidi. V Rakousku vám po každém roce dojde vyúčtování, ze kterého je jasné, jaké jste měli příjmy, jaký máte důchodový nárok za příslušný rok. Tím pádem každý ví, na čem je, ví, jak se to počítá, a může se podle toho zařídit,“ říká s tím, že jediné, co je dnes srozumitelné, je věk odchodu do důchodu.
Poslechněte si celou debatu expertů.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.